. پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 18553 تاریخ انتشار : شنبه 22 آبان 1395 | 09:37 ق.ظ

یکی از اهداف کمیته امداد امام خمینی (ره) جیرفت:

کوشش برای برطرف ساختن محرومیت خانواده ها بر پایه عدالت است

به گزارش سایت کنارصندل، در ۱۴ اسفندماه ۱۳۵۷ هجری شمسی فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل کمیته امداد صادر شد. این نهاد برای ایجاد رفاه و برقراری تسهیلاتی در امر کمک رسانی به محرومان جامعه دایر شد. گفتنی است این نهاد انقلابی اکنون بنام کمیته امداد امام خمینی مشغول فعالیت است.   اهداف و […]

به گزارش سایت کنارصندل، در ۱۴ اسفندماه ۱۳۵۷ هجری شمسی فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل کمیته امداد صادر شد. این نهاد برای ایجاد رفاه و برقراری تسهیلاتی در امر کمک رسانی به محرومان جامعه دایر شد. گفتنی است این نهاد انقلابی اکنون بنام کمیته امداد امام خمینی مشغول فعالیت است.

 

اهداف و وظایف

 

کمیته امداد، با هدف یاری محرومان و مستضعفان، امداد درماندگان و آسیب دیدگان و خودکفا کردن آنان تشکیل یافته است. از وظایف اساسی این نهاد، تلاش در راه شناخت انواع محرومیت ها، نارسایی های مادی و معنوی و نیز کمبودهای افراد و خانواده های محروم است.

 

برخی از اهداف کمیته امداد، کوشش برای برطرف ساختن محرومیت خانواده ها، از راه اعطای کمک های بلاعوض، وام و ایجاد کار مناسب و نیز تأمین مسکن در مناطق مختلف کشور است.

 

اینکه کمیته امداد امام خمینی (ره) جیرفت در تحقق اهداف و رسالتش بر پایه عدالت چه میزان موفق بوده سوالی است که پاسخ به آن نیاز به تحقیقات میدانی و جوابگویی مدیران آن دارد.

 

در دین مبین اسلام نیز لزوم حمایت از محرومان از نکات مهم است. از این رو، امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید: «کسی که به مسلمان فقیری احترام کند، روز قیامت در حالی خداوند را ملاقات می کند که از او راضی است».

 

  این نهاد تحت نظر مستقیم مقام معظم رهبری (ولی فقیه) قرار دارد و اساسنامه اول آن در مورخ ۲۰/۰۳/۱۳۶۶ به توشیح و تائید حضرت امام خمینی (ره) و اساسنامه دوم آن در مورخ ۲۹/۰۹/۱۳۸۰ با تائید مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی رسیده است.

 

شعر

همه روز روزه بودن همه شب نماز کردن همه ساله از پی حج، سفر حجاز کردن
به مساجد و معابد، همه اعتکاف جستن ز ملاهی و مناهی همه احتراز کردن
شب جمعه ها نخفتن، به خدای راز گفتن ز وجود بی نیازش، طلب نیاز کردن
به مبادی طریقت، به خلوص، راه جستن به مبانی حقیقت، گذر از مجاز کردن
به خُدا قسم که کس را ثمر آن قدر نبخشد که به روی مستمندی در بسته باز کردن

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − سه =