. یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 18964 تاریخ انتشار : جمعه 28 آبان 1395 | 01:14 ق.ظ

جوابی به سردبیر سایت طلوع کرمان، درباره ی تخیل تشکیل استان در جنوب کرمان

به گزارش کنارصندل, در تاریخ ۲۶ آبان سایت طلوع کرمان در یادداشتی تحت عنوان “استقلال جنوب کرمان، عبارتی نامطلوب و بی فایده از سوی عده ای که توسعه را کند می کند” تشکیل استان در جنوب کرمان را بیفایده و هزینه زا دانست. ضمن احترام به نظر نگارنده متن لازم است نکاتی چند را بیان […]

به گزارش کنارصندل, در تاریخ ۲۶ آبان سایت طلوع کرمان در یادداشتی تحت عنوان “استقلال جنوب کرمان، عبارتی نامطلوب و بی فایده از سوی عده ای که توسعه را کند می کند” تشکیل استان در جنوب کرمان را بیفایده و هزینه زا دانست.
screenshot_2016-11-17-00-52-282
ضمن احترام به نظر نگارنده متن لازم است نکاتی چند را بیان کنیم:

بر اساس اصول توسعه راز اصلی پیشرفت، تمرکز بر مناطق و پتانسیلهای آنان است, استان کرمان با گستردگی و پهناوری خویش جزء مناطقی ست که برای پیشرفت و تعالی باید فرصت تمرکز صحیح و سازنده فراهم آید.
اگر هدف شما از نوشتن این مطلب دلسوزی برای میهن اسلامی ست، پس بدانید باید به هر طریقی که شده مسیر را برای استان شدن جنوب هموار کرد.

آقای سردبیر آیا تاکنون به روستاهایی که در ۷۰۰ کیلومتری مرکز استان قرار دارند سر زده اید؟ و نداشتن امکانات اولیه زندگی به علت کمبود بودجه را دیده اید؟
آیا رنج و مشقت پیرزنان و پیرمردان روستایی را برای رسیدن به مرکز استان جهت مداوا و درمان دیده اید؟ چون بعلت کمبود و بعضأ نبود بودجه از داشتن امکانات پزشکی و درمانی در نزدیکی خودشان محروم هستند.
آیا مدارس روستاهای جنوب را در کپر دیده اید؟ یا فکر میکنید همه جا مانند روستاهای شمال و غرب و شرق استان پیشرفته است؟

آقای سردبیر حال که اینگونه قلمتان را چرخانده اید و استقلال جنوب را اشتباهی بزرگ و به دور از توسعه و پیشرفت میدانید لطفأ ابتدا کمی راجع به رموز توسعه و نیز پتانسیلهای جنوب مطالعه کنید.
آنچه بر همگان آشکار است ویژگی ها و دارایی های جنوب کرمان است.جنوب کرمان سرزمین بسیار غنی ست،از تاریخ و تمدن آن گرفته تا لقب قطب کشاورزی و زادگاه نخبگان و شیرزنان و شیرمردان.

بی شک توسعه و استقلال این دیار با وجود اینهمه ظرفیت و پتانسیل میتواند برای استان کرمان زنگ خطری باشد، چرا که هر استعداد، محصول و افتخاری از جنوب بر می خیزد به نام و کام کرمان است.

اینکه تا امروز دشمنان زیادی از دیگر نقاط، موفق به ایجاد چند دستگی در جنوب شده اند و در این میان عواملی هم نان نفاق را میخورند و جنوب همچنان تحت سلطه عده ای ست، آشکار است.اما آن دوران دیگر تمام شده.

نسل جوان و آینده ساز جنوبی با تکیه بر تجارب بزرگان و هموار کردن مسیرهای نادرست در جهت احقاق حقوق خویش گام بر خواهند داشت و بدانید اگر جنوب مستقل شود، که میشود، سرآغاز مشکلات تازه نیست بلکه آغاز راهی درست است، راهی که معرف مبدأ تمدن بشریت است، راهی که جلگه حاصلخیز جنوب را چنان بارور خواهدکرد که برای آبادانی ایران اسلامی در تلاش خواهد بود.

گفته بودید اندیشه را صرف برنامه ریزی برای استان کنید نه فکر نامطلوب برای استقلال جنوب ؛
آقای سردبیر؛ اندیشه ای که از سوی مرکز استان به سمت جنوب جاریست، اندیشه ی تبعیض است چگونه جنوب میتواند این اندیشه را تاب بیاورد؟؟در حالی که بوی تبعیض بین نقاط دیگر با جنوب سالهاست به مشام میرسد. تبعیضی که دل همه را سوزانده است.نگاهی به اطرافتان بیندازید، کدام یک از پتانسیلهای جنوب را تا بحال معرفی کرده اید؟ از پتانسیلها بگذریم، تپه هفت هزار ساله کنارصندل که مهد تمدن بشریست، نه مهد تمدن جنوب.
برای آن تاکنون چه کرده اید؟ درحالی که ثبت چند قنات در فلان منطقه انگار بیشتر برای استان می چربد.

جنوبی های آگاه از حقوق خود نخواهند گذشت چراکه تمام شرایط استقلال، به جز وجود بدخواهان، برای استان شدن و پیشرفت این تکه از ایران عزیز مهیاست و اگر صدسال دیگر بشود، نسلی از این سرزمین حق را خواهند ستاند. چرا که درد و رنج مردمان این دیار را بعلت کمبود بودجه و امکانات دیده اند و میدانند که زندگی در شرایط مساوی و عادلانه حق همگان است، نه فقط مراکز و شمال استانی ها.

آقای سردبیر و سردبیرها؛ وظیفه شما نگارش حق و درد و رنج است پس در جهت رسالت خویش گام بردارید.
شرایط را ببینید، اندیشه کنید و اندیشمندانه قلم بزنید.
باشد که هر تلاشی، هر سخنی و هر اقدامی، تنها برای پیشرفت و آبادانی میهن عزیزمان باشد.

امضاء : دولاخ

نظرات بینندگان:

 1. محمد گفت:

  سلام آقای سردبیر تو چرا ناراحتی مردم جنوب از همین دلسوزیهای بیمورد درعذابند ای کاش گفته شما با عمرتان یکی بود و اگر مردم خوب یا بد را میخواهند تو چرا ناراحتی بهترین دلسوزی احترام به خواست مردم است

 2. موسوی گفت:

  اینکه شمال استان مخالف ایجاد استان جدید در جنوب کرمان است بر همگان واضح و آشکار است چرا که با ایجاد استان کرمان جنوبی شاهد توسعه و پیشرفتی شگرف خواهیم بود که استان کنونی کرمان زیر سایه استان جنوب کرمان قرار خواهد گرفت

 3. رئیسی گفت:

  اتفاقا توی این یک مورد ،راه حل توسعه جنوب ،استان جدید است. چرا که ما اگر از زیر سلطه شمال استان بیرون بیایم بخدا پیشرفت می کنیم / ما همه ی ظرفیت ها را در بخش معدن ،کشاورزی و نیروی انسانی تحصیل کرده داریم / بی عدالتی شمال استان در تقسیم بودجه و بکارگیری نیروهای نخبه و تحصیل کرده ی ما در استان ، ما را خیلی رنج می دهد. / ما هفت شهرستان جنوبی استان ،متحد و با فرهنگی یکپارچه خواهان استقلال از شمال استان هستیم./

 4. ایرانی گفت:

  راه حل توسعه ایجاد استانهای جدید نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یک =