. پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 32054 تاریخ انتشار : سه شنبه 5 تیر 1397 | 04:03 ق.ظ

عارضه جدید خشکیدگی برگ‌های خرما در جنوب استان کرمان / به قلم دکتر ذبیح‌الله اعظمی، عضو هیات علمی بخش گیاهپزشکی، دانشگاه جیرفت

به نام خدا پس از گسترش و خسارت عارضه خشکیدگی خوشه خرما در سالیان اخیر، اکنون بروز عارضه خشکیدگی برگ‌های درختان خرما در استان کرمان، نخل داران را واقعاً نگران کرده است. به همین منظور تیم متخصصن بخش گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه جیرفت و مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب استان کرمان، بررسی این امر مهم را […]

به نام خدا

پس از گسترش و خسارت عارضه خشکیدگی خوشه خرما در سالیان اخیر، اکنون بروز عارضه خشکیدگی برگ‌های درختان خرما در استان کرمان، نخل داران را واقعاً نگران کرده است. به همین منظور تیم متخصصن بخش گیاهپزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه جیرفت و مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب استان کرمان، بررسی این امر مهم را در دستور کار خود قرار داده است. بررسی‌های اولیه و پیشنهادات به شرح زیر می‌باشد:

عارضه خشکیدگی برگ‌های خرما روی درختان کوچک و بزرگ (ازنظر سن و رشد فیزیکی) مشاهده و اغلب از برگ‌های ردیف پایین شروع و به‌طرف تاج درخت پیشرفت می‌کند. طی بررسی‌های مقدماتی، وجود لکه‌های درشت سیاه‌رنگ با هاله زرد در زیر و روی رگبرگ میانی برگ‌های نخل مشهود و در بعضی موارد قهوه‌ای شدن آوندها نیز مشاهده شد. همچنین به نظر می‌رسد که رقم خرمای مضافتی نسبت به سایر ارقام حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهد. درختان از نظر خسارت آفاتی که ممکن است باعث صدمه به تنه و برگ‌ها و خشکیدگی آن‌ها شوند بررسی و مورد مشکوکی مشاهده نشد. بنابراین احتمال دارد عوامل مختلفی مانند بیمارگرهای قارچی، باکتریایی، نماتدی و یا عوارض محیطی غیرزنده (فیزیولوژیک) بخصوص تنش‌های گرمایی، در ایجاد این بیماری دخیل باشند که نیاز به بررسی‌های متعدد میدانی و آزمایشگاهی و تست اثبات بیماری دارد. موارد ذکرشده زمان‌بر بوده و شایسته است کارشناسان محترم کشاورزی و نخل داران تا اعلام نتیجه نهایی صبور بوده و استفاده از هرگونه سموم و سمپاشی غیر کارشناسی خودداری نمایند.

فعلاً انجام اقداماتی مانند آبیاری منظم درختان و در صورت امکان کشت میانه کاری بین ردیف‌های خرما و همچنین تقویت بنیه درختان با استفاده از کودهای شیمیایی طبق نظر کارشناسان خاکشناسی توصیه و پیشنهاد می‌شود.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 11 =