. یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

کد خبر: 47271 تاریخ انتشار : سه شنبه 6 مهر 1400 | 21:04 ب.ظ

افتتاح نخستین مرکز مهر خانواده در جیرفت با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمان

مراکز مهر خانواده باید مداخلات سازشی و روانشناختی بین زوجین را در اولویت قرار دهند نخستین مرکز مهر خانواده در شهرستان جیرفت با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمان، جمعی از معاونین دادگستری، امام جمعه و مقامات قضایی شهرستان جیرفت افتتاح شد. یدالله موحد در آیین افتتاح این مرکز گفت: راه اندازی مراکز مهر خانواده […]

مراکز مهر خانواده باید مداخلات سازشی و روانشناختی بین زوجین را در اولویت قرار دهند

نخستین مرکز مهر خانواده در شهرستان جیرفت با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمان، جمعی از معاونین دادگستری، امام جمعه و مقامات قضایی شهرستان جیرفت افتتاح شد.

یدالله موحد در آیین افتتاح این مرکز گفت: راه اندازی مراکز مهر خانواده از جمله وظایف دستگاه قضایی در راستای اجرای ماده ۴۱ قانون حمایت از خانواده است.

یدالله موحد افزود: حمایت قانونی و مناسب از فرزندان طلاق یکی از اهداف تاسیس مراکز مهر خانواده است زیرا قبل از تاسیس این دفاتر، دستگاه قضایی با مشکلات متعددی در زمینه حضانت و ملاقات فرزندان طلاق روبرو بود.

وی اظهار داشت: با از هم گسیختگی کانون خانواده و طلاق زوجین، مسائل مختلفی در حوزه‌های حضانت و ملاقات فرزندان مشترک مطرح می‌شود که گاهی چالش برانگیز هستند و در صورتی که به درستی مدیریت نشوند، آسیب های روحی و روانی را متوجه فرزندان این خانواده ها می کنند.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان تصریح کرد: یکی از مواردی که در محاکم خانواده و در راستای رسیدگی به پرونده های طلاق باید تعیین تکلیف شود، نحوه ملاقات والدین و فرزندان است.

موحد با اشاره به این مطلب که مراکز مهر خانواده مکان های مناسبی برای ملاقات فرزندان طلاق با پدر یا مادر است، عنوان کرد: روانشناسان و متخصصین تربیتی در این مراکز ضمن توجه به سلامت روحی و روانی فرزندان طلاق و هر یک از زوجین، تلاش می کنند تا در فضای عاطفی ایجاد شده و با مداخلات روانشناختی، زوجین را به از سرگیری زندگی مشترک ترغیب کنند.

وی ادامه داد: همواره به کارشناسان و متخصصان تربیتی حاضر در مراکز مهر خانواده تاکید شده که از فرصت های موجود برای بازگشت زوجین به زندگی مشترک استفاده کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مراکز مهر خانواده در شهرستان های سیرجان، بم، رفسنجان، جیرفت و کرمان فعال است و تا حد نیاز نسبت به توسعه این مراکز اقدام خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که نگاه جدی ما تلاش برای بازگشت زوجین به زندگی مشترک است، خاطرنشان کرد: آموزش مهارتهای زندگی یکی دیگر از اصولی است که در مراکز مهر خانواده باید مورد توجه قرار گیرد.

وی یادآور شد: خانواده‌ها در صورتی که از ایجاد ارتباط کلامی موثر عاجز باشند، خشونت های رفتاری را از خود بروز می دهند که با توسعه آموزش‌های مهارت های زندگی می توان از بروز اینگونه خشونت ها جلوگیری کرد. وی تاکید کرد: بازسازی حتی یک کانون خانواده هم اقدامی فوق العاده ارزشمند است.

امام جمعه شهرستان جیرفت نیز در این آیین گفت: فقدان مهارت های زبانی، انسان را مجبور به استفاده از خشونت می کند و مراکز مهر خانواده با مداخلات به موقع و ارائه آموزش‌های لازم می توانند مهارت های زبانی و سازشی را توسعه دهند.

حجت الاسلام طارم ادامه داد: نهاد امامت جمعه و حوزه‌ علمیه این شهرستان آماده همکاری برای توسعه و معرفی سبک صحیح زندگی فردی و اجتماعی و ارائه مشاوره هستند.

وی تاکید کرد: مراکز مهر خانواده باید تلاش کنند که مهر به خانواده‌ها بازگردد.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 6 =