. شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 68762 تاریخ انتشار : دوشنبه 15 اسفند 1401 | 13:49 ب.ظ

تنظیم بازار کرمان| برپایی غرفه‌های میوه شب عید از ۲۷ اسفند/ قیمت‌گذاری به کمیته‌های راهبردی شمال و جنوب واگذار شد

سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمان عنوان کرد: باید غرفه‌های میوه تنظیم بازار شب عید از ۲۷ اسفندماه در سراسر استان برپا باشند تا مردم میوه مورد نیاز خود را تهیه کنند جهت ورود به کانال خبری کنارصندل در روبیکا بر روی تصویر کلیک کنید

سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمان عنوان کرد: باید غرفه‌های میوه تنظیم بازار شب عید از ۲۷ اسفندماه در سراسر استان برپا باشند تا مردم میوه مورد نیاز خود را تهیه کنند

جهت ورود به کانال خبری کنارصندل در روبیکا بر روی تصویر کلیک کنید

به گزارش کنارصندل به نقل خبرگزاری فارس از کرمان، امروز هفتادودومین کارگروه تنظیم بازار استان کرمان در زمینه تامین میوه تنظیم بازار شب عید در سالن شهید مرتضوی در حالی برگزار شد که ۱۴روز دیگر تا پایان سال جاری باقی مانده و هنوز قیمت و مکان غرفه‌های ارائه میوه تنظیم بازار استان کرمان مشخص نیست و در این جلسه هم قیمت‌گذاری میوه تنظیم بازار شب عید انجام نشد و قیمت‌گذاری به یک کمیته واگذار شده تا قیمت را برای هفته آینده ارائه دهد.
امیر حسن‌زاده سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری اظهار داشت: در گزارشات سال گذشته آمده بود که برخی از غرفه‌داران متاسفانه میوه‌های تنظیم بازار را با میوه‌های بی‌کیفیت و نامرغوب بازار جابه‌جا می‌کردند، امسال سعی کنید غرفه‌دارنی که از هر جهت تایید شده‌اند را انتخاب کنید تا دیگر شاهد تکرار این مسائل در استان نباشیم.
 وی گفت: تا جلسه هفته آینده، قیمت میوه تنظیم بازار شب عید شمال و جنوب استان توسط کارگروه‌ها مشخص شود تا در جلسه تنظیم بازار به تایید نهایی برسد.
 حسن‌زاده ابراز داشت: با توجه به مشکلات و فشارهای اقتصادی که وجود دارد، از شهرداری‌ها درخواست کرده‌ایم تا غرفه‌های عرضه میوه تنظیم بازار شب عید در سطح شهرهای استان را به‌صورت رایگان در اختیار غرفه‌داران قرار دهند.
 سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری کرمان عنوان کرد: باید غرفه‌های میوه تنظیم بازار شب عید از ۲۷ اسفندماه در سراسر استان برپا باشند تا مردم میوه مورد نیاز خود را تهیه کنند.
 رضا سنجری مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان اظهار داشت: در سال‌های قبل با توجه به اینکه دولت بخشی از هزینه‌های اجرایی طرح تنظیم بازار میوه شب عید را در قالب یارانه پرداخت می‌کرد، کمیته راهبری استان‌ها وظیفه قیمت‌گذاری میوه تنظیم بازار شب عید را بر عهده داشت
وی عنوان کرد: در کمیته راهبردی قیمت میوه تنظیم بازار شب عید به این صورت در نظر گرفته می‌شد؛ علاوه بر اینکه هزینه خرید میوه، حمل تا استان، نگهداری در سردخانه و هزینه‌های خرده‌فروشی را محاسبه و در یک جدولی به‌صورت تیپ در سراسر کشور استفاده می‌شود میزان افت و ضایعات را لحاظ و در پایان قیمت نهایی مصرف‌کننده را اعلام می‌کردند.
 سنجری افزود: افت و ضایعات میوه شب عید تنظیم بازار در سطح استان کرمان هیچ زمان بیشتر از ۵ درصد نبوده این در حالی‌ست که در برخی از استان‌ها تا ۳۰ درصد میزان افت و ضایعات را لحاظ کرده بودند.
 مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان گفت: امسال یارانه در زمینه میوه تنظیم بازار شب عید وجود ندارد و در واقع تمام هزینه‌ها به‌صورت مستقیم سرشکن و محاسبه می‌شود و کمیته راهبردی هم در شمال و جنوب استان می‌توانند مستقل میوه شب عید را قیمت‌گذاری کنند و هزینه‌های خرید میوه و حمل را در نظر بگیرند و قیمت‌های سقف و کف آن محصول را با همان کیفیت و استاندارد محاسبه و ۱۰ درصد آن قیمت را کاهش داده و نسبت به عرضه اقدام کنند.
 سنجری بیان داشت: با توجه به اینکه مردم به غرفه‌ها مراجعه می‌کنند برای خرید میوه سایر میوه‌هایی که لازم دارند در این غرفه‌ها با ۱۰ درصد پایین‌تر از قیمت بازار عرضه شود، تا یک مجموعه کامل و سبد کاملی از میوه باشد.
وی ادامه داد: تصمیم اینکه قیمت سایر محصولات و‌ چه نوع میوه‌ای در غرفه ارائه شود بر عهده کمیته راهبردی شمال و جنوب استان است.
پرویز رئیسی مدیر سازمان تعاون روستایی شمال استان کرمان نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: سهمیه میوه شب عید شمال استان در زمینه پرتقال والنسیا ۵۰۰ تن است و ما تا کنون ۳۱۰ تن آن را از شرکت کشت و صنعت جنوب استان تامین کرده‌ایم و مابقی سهمیه را در حال خریداری هستیم.
وی گفت: سهمیه سیب درختی برای تنظیم بازار شب عید شمال استان ۳۰۰ تن است که ۲۷۵ تن آن سیب زرد و ۲۵ تن سیب قرمز از مبدا استان آذربایجان غربی خریداری و به شمال استان حمل شده است.
رئیسی بیان کرد: در زمینه قیمت خرده‌فروشی میوه تنظیم بازار شب عید، یک کارگروه متشکل از جهاد کشاورزی، صمت و تعاون روستایی تشکیل شود و قیمت میوه در سطح را جمع‌آوری و این قیمت‌ها آنالیز شده و قیمت سیب و پرتقال تنظیم بازار شب عید ۱۰ درصد زیر قیمت خرده‌فروشی سطح استان در مکان‌هایی که تا هفته آینده مشخص می‌شود به مردم عرضه می‌شود.
میر ساردو مدیر تعاون روستایی جنوب استان کرمان نیز اظهار داشت: سهمیه پرتقال تنظیم بازار جنوب استان کرمان ۵۰ تن پرتقال والنسیا است که از کشت و صنعت جیرفت خریداری شده و همچنین سهمیه سیب ۵۴ تن و ۴۳۰ کیلوگرم است که از شهرستان اشنویه آذربایجان غربی خریداری و حمل شده است.
 وی گفت: در جلسه کمیته راهبردی جنوب استان مصوب شد بر اساس سرانه جمعیت هر شهرستان جنوبی سهمیه توزیع میوه تنظیم بازار برای آنها اختصاص یابد.
 مدیر تعاون روستایی جنوب استان کرمان بیان کرد: در سطح شهرستان جیرفت سه غرفه و در سایر شهرستان‌های جنوبی استان یک غرفه عرضه میوه تنظیم بازار شب عید برپا می‌شود. باز هم تنظیم بازار استان کرمان بی نتیجه و بدون داشتن خروجی مناسبی برای مردم به پایان رسید.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 7 =