. پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

کد خبر: 70538 تاریخ انتشار : جمعه 18 فروردین 1402 | 18:07 ب.ظ

آژیر قرمز سد‌های کرمان با کاهش ۱۹ درصدی ذخیره آب

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: مجموع ذخیره سد‌های استان معادل ۳۸ درصد ظرفیت مخازن این سدهاست که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد کاهش دارد. به گزارش کنارصندل به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان حامد فراز مدیر بهره برداری و نگهداری […]

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان گفت: مجموع ذخیره سد‌های استان معادل ۳۸ درصد ظرفیت مخازن این سدهاست که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۹ درصد کاهش دارد.

به گزارش کنارصندل به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان حامد فراز مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای استان کرمان  گفت: حجم موجودی ذخیره سد‌های استان کرمان در سال گذشته ۳۲۷ میلیون متر مکعب بود، اما در سال جاری ذخیره آب سد‌ها به ۲۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب رسیده است و نشان می‌دهد موجودی آب در پشت سد‌های کرمان نسبت به سال گذشته حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب کاهش دارد.

وی با بیان اینکه استان کرمان دارای چهار سد در حال بهره برداری است افزود: تا تاریخ ۱۴ فروردین میزان آب سد‌ها به ترتیب شامل سد جیرفت ۱۱۹ میلیون مترمکعب معادل ۳۵ درصد، سد تنگوئیه سیرجان هشت میلیون مترمکعب معادل ۲۰ درصد، سد شهید سلیمانی بافت ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار متر مکعب معادل ۴۹ درصد و سد نسا در بم ۷۷ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب معادل ۴۶ درصد است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی و برق آبی شرکت آب منطقه‌ای کرمان تاکید کرد: کل ورودی برای سد‌های استان در سال آبی جاری ۶۷ میلیون و ۲ هزار مترمکعب است که این عدد در سال آبی گذشته ۱۷۶ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب بود.

فراز اظهار داشت: کاهش نسبتا زیاد حجم سد‌های استان متاثر از تداوم خشکسالی و کمبود نزولات جوی در سال آبی جاری است.

وی در عین حال افزود: برای عبور از شرایط کم آبی، مدیریت مصرف در خصوص ذخیره مخزن سد‌های استان به صورت دقیق و صحیح اعمال شده است.

فراز خاطر نشان کرد: البته مدیریت آب در سد‌های استان تنها با همراهی ذی‌نفعان در مصرف بهینه منابع آبی موجود میسر است و بایستی کشاورزان استان به واقعیت کم آبی استان توجه کنند.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − یک =