. سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲

کد خبر: 74315 تاریخ انتشار : یکشنبه 21 خرداد 1402 | 11:16 ق.ظ

مردم دو سه روز هندوانه نخرند تا مشکل قیمت آن حل شود

آقای بجنورد، قائم‌مقام ستاد بسیج اقتصادی علل نابسامانی‌هایی که در مورد توزیع سیب‌زمینی، هندوانه و برخی محصولات موردنیاز جامعه پیش‌آمده را تشریح و اقدامات انجام‌شده برای رفع آنها را برشمرد. به گزارش کنارصندل به نقل از اقتصاد نیوز ، براساس برآوردی که شد به این نتیجه رسیدیم که هماهنگی خوب انجام شده و محصول با […]

آقای بجنورد، قائم‌مقام ستاد بسیج اقتصادی علل نابسامانی‌هایی که در مورد توزیع سیب‌زمینی، هندوانه و برخی محصولات موردنیاز جامعه پیش‌آمده را تشریح و اقدامات انجام‌شده برای رفع آنها را برشمرد.

به گزارش کنارصندل به نقل از اقتصاد نیوز ، براساس برآوردی که شد به این نتیجه رسیدیم که هماهنگی خوب انجام شده و محصول با قیمت مناسبی عرضه شده است. ما هم سعی کردیم از طریق دست‌اندرکاران صنف، یعنی میوه‌فروش‌ها، کالا به دست مصرف‌کننده برسد. جریان به صورت عادی جلو می‌آمد تا اینکه متوجه شدیم قیمت سیب‌زمینی بالا می‌رود و نایاب می‌شود. از وزارت کشاورزی سوال کردیم که بیشترین محصولات سیب‌زمینی در کجاست؟ گفتند در گرگان و نواحی اطراف آن، نماینده‌ای به آنجا فرستادیم و دیدیم در آنجا محصول را به صورت نارس می‌چینند و آن را با قیمت ۱۷ تا ۱۸ تومان خریداری می‌کنند و این محصول به میدان تهران می‌آید و با قیمت ۲۵ تومان به مغازه‌دار داده می شود و مغازه‌دار هم به قیمت ۳۰ تومان به مصرف‌کننده می‌فروشد. قبول این مساله بسیار مشکل ست که سیب‌زمینی که هزینه تولیدش حدود ۳ تومان می شود، به قیمت ۳۰ تومان یعنی ۱۰ برابر قیمت اصلی عرضه شود. لذا با همکاری فرمانداری گرگان، استانداری مازندران و برادران دست‌اندرکار، اول قرار شد کلیه بارهای سیب‌زمینی به میدان قزل‌قلعه تهران فرستاده شود و از آنجا آنها را بین تعاونی‌های محلات مختلف توزیع کردیم و بعد با تعاونی میوه‌فروش‌ها که مغازه‌دار هستند، صحبت کردیم و قرار شد که از مسیر اصلی یعنی از طریق مغازه‌دار، جنس به مصرف کننده عرضه شود.

البته نمایندگان فروشگاه‌های قدس و سپه هم آمدند و مقداری خرید کردند.

بجنورد افزود: در شورای اقتصاد مصوبه‌ای داشتند که روی میوه و تره‌بار طرحی ارائه شود که در آینده این مساله را کمتر داشته باشیم. البته هرچه جلوتر برویم، مشکلات زیادتر می‌شود، اما این نمی‌تواند باعث آن شود که با این مسائل برخورد نکنیم. کمک مردم در این زمینه می تواند بسیاری از مسائل را حل کند.

من درخواست دادم که مردم دو سه روز هندوانه نخرند؛ هرچند این مساله برای مردم خیلی کم‌اهمیت و کوچک است، اما اگر انجام دهند مساله حل می شود، چون این محصولات چیزی نیست که بتوانند آنها ر نگه دارند.

در شمال شهر دیده شده عده‌ای هندوانه را کیلویی ۲۵ و ۳۰ تومان خریده‌اند که این کار درست نیست. خواسته ما این است که امت حزب ا… با قیمت تعیین‌شده شورای نرخ‌گذاری خرید کنند.

الان قیمت تعیین‌شده ۵ تا ۵٫۵ تومان برای مصرف‌کننده می‌باشد و روزی ۱۰۰ کامیون نیز به تهران هندوانه می‌آورند و انشاءا… به زودی با این مساله برخورد می‌کنیم و همان‌طور که گفتم چون نمی‌توانیم الان به طور دقیق بگوییم مسوول این مسائل کیست، مردم نباید انتظار داشته باشند که همین الان عوامل و افرادی که از این مساله سوءاستفاده کردند، معرفی شوند. اصلا شاید یک فرد نباشد و یک سیستم و بافت باشد. شاید یک شبکه باشد که باید آن را شناخت به‌طوری که در شورای اقتصاد مطرح شده به این صورت است که اصولا قیمت تولید در منطقه تولید مشخص بشود. مثلا هندوانه که مال جیرفت است، در آنجا طوری تعیین شود که کشاورز حتما استفاده ببرد و بعد برای مناطق مختلف ارسال شود و یک قیمت سراسری برای همه جا مشخص گردد.

همچنین نرخ رسمی زولبیا و بامیه ۳۳ تومان است و در صورت مشاهده تخلف سهمیه روغن و شکر متخلفان توسط دولت قطع خواهد شد.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =