. یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲

کد خبر: 74322 تاریخ انتشار : سه شنبه 23 خرداد 1402 | 07:18 ق.ظ

مواظب باشید حق و حقوق کارگران شرکتی و قرار دادی شهرداری ذبح نشود!/ خدامراد میرآبادی

خدامراد میرآبادیبرون سپاری و کمک گرفتن از بخش خصوصی در ادارات و سازمانها و وزرات خانه ها را نمی دانم چه کسی و به چه شکل پیشنهاد داد که دامنه ی تبعات آن حتی به اماکن آموزشی و مدارس هم کشیده شد! شاید بررسی نقاط ضعف و قوت برون سپاری خدمات تمام دستگاهها در این […]

خدامراد میرآبادی
برون سپاری و کمک گرفتن از بخش خصوصی در ادارات و سازمانها و وزرات خانه ها را نمی دانم چه کسی و به چه شکل پیشنهاد داد که دامنه ی تبعات آن حتی به اماکن آموزشی و مدارس هم کشیده شد!


شاید بررسی نقاط ضعف و قوت برون سپاری خدمات تمام دستگاهها در این مقال یکجا نه ممکن باشد و نه عاقلانه!
اما به دنبال طرح موضوع برون سپاری برخی از خدماتِ شهرداری ها نظیر تنظیف، گل کاری، نگهداری و ایجاد فضای سبز و …. برخی از افراد را وا داشت تا در قالب تاسیس شرکت ، خود را داوطلب انجام امور، در مناقصات شهرداری ها کردند که در این رهگذر برخی شرکتها با پشتوانه ی مالی خود ، منتظر پرداخت های شهرداری به شرکت ها نمی ماندند و کارگران شرکتی و قرار دادی را درک کرده و از محل دارایی های شرکت خود ، حقوق و مزایا و بیمه ی کارگران را به تامین اجتماعی پرداخته و مقاصا حساب را متوازن می کردند .


اما خرده شرکتهایی هم بودند که بدون بضاعت مالی و تنها با ثبت شرکتی ، از طرق گوناگون برنده ی مناقصات انجام خدمات برون سپاری شهرداری ها می شدند که چون استطاعت مالی در پرداخت بیمه و حقوق و مزایای کارگران را نداشتند ، منتظر می ماندند تا شهرداری بدهی های خود را به شرکتها بپردازد و سپس اقدام به پرداخت حقوق و مزایای کارگران می کردند!


و در این میان چه بسا کارگرانی که ماهها حق بیمه اشان پرداخت نمی شد و علی رغم کار ، باز هم روی رفتن به سوی خانه و منزلشان را نداشتند!


و این سیکل همچنان ادامه می یافت تا شرکت جدیدی می آمد و برنده می شد و شرکت جدید عملا” تعهدی در پرداخت بدهی های شرکت قبلی به تامین اجتماعی و کارگران نداشت و شرکت خلع ید شده به عنوان پیمانکار می رفت دنبال مطالبات خود از شهرداری و در یک پروسه ی زمانبر حقوقی و طرح دعوی گیر می گیرد و به فرض این که پس از مدتی هم می توانست مطالبات خود را از طرف قرار داد بگیرد، حاضر نبود که برگردد و بدهی های خود را به تامین اجتماعی و کارگرانی که حالا یا نبودند و یا برای شرکتی دیگر کار می کردند ، پرداخت کند !
اینک چه بسا پس از رسیدن برخی از کارگران شرکتی و قرار دادی به سن یا سنوات بازنشستگی با کسورات بیمه ای به تامین اجتماعی مواجه هستند !


لذا از آن جایی که برخی از این شرکتها نتوانسته بودند گواهی حسن انجام کار را از شهرداری دریافت و مطالبات خود را بگیرند و از آن طرف کارگران آشنایی به دریافت حقوق و مزایای خود نداشتند ، این مشکلات لاینحل مانده بود !
این در حالی است که، شنیده شده است که دوباره پس از سالها همان شرکتها با زد و بند مجددا دنبال انعقاد قرارداد با شهرداری ها هستند که انتظار می رود متولیان امر و دستگاههای نظارتی مواظب باشند تا مجددا” این شرکتها با انعقاد قرارداد با شهرداری ها موجب ذبح چند باره ی حقوق و مزایای کارگران شرکتی و قرار دادی نشوند ان شاءالله.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =