. پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 77954 تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مرداد 1402 | 16:33 ب.ظ

اجرای طرح سلامت خانواده در ۵ شهر استان کرمان در هفته دولت/ شناسایی ۱۲ هزار زوج نابارور

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: در هفته دولت برنامه سلامت خانواده در پنج شهر بردسیر، بم، جیرفت، سیرجان و رفسنجان آغاز می‌شود و تعداد زیادی پزشک، ماما، کارشناس بهداشت روان، تغذیه و … جذب می‌شوند به گزارش کنارصندل به نقل از ایسنا ، دکترمحمد جعفری صبح امروز ۳۰ مردادماه در نشست خبری با گرامیداشت […]

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: در هفته دولت برنامه سلامت خانواده در پنج شهر بردسیر، بم، جیرفت، سیرجان و رفسنجان آغاز می‌شود و تعداد زیادی پزشک، ماما، کارشناس بهداشت روان، تغذیه و … جذب می‌شوند

به گزارش کنارصندل به نقل از ایسنا ، دکترمحمد جعفری صبح امروز ۳۰ مردادماه در نشست خبری با گرامیداشت فرا رسیدن هفته دولت اظهار کرد: در استان کرمان بیمه‌شدگان سالیانه حدود هشت میلیون بار برای دریافت خدمات به مراکز درمانی مراجعه دارند.

وی از پوشش رایگان بیمه سلامت سخن گفت و افزود: ۱۲ میلیون نفر در شهرها و ۲۰ میلیون نفر در روستاها تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته‌اند که شامل پنج دهک اول و همه روستائیان است.

جعفری در ادامه بیان کرد: در استان کرمان بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند و ماهیانه ۱۴۰ میلیارد تومان تعهد مالی ما با مراکز تشخیصی درمانی است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان گفت: با بیش از ۱۷۰۰ موسسه درمانی طرف قرارداد هستیم تا دسترسی مالی و فیزیکی برای بیماران فراهم باشد.

وی اظهار کرد: پوشش چتر حمایتی سازمان بیمه سلامت بر سر آحاد مردم به عنوان مأموریت اصلی ماست و این چتر در سطح وسیعی گسترده شده تا هرکس بیمه ندارد از مزایای بیمه درمان بهره‌مند شوند.

جعفری ادامه داد: برخی از افراد فاقد بیمه اطلاع ندارند اما به دلیل اینکه کد ملی آنها در دهک بندی بوده، تخت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته‌اند و در زمان مراجعه به مراکز درمانی متوجه این مسئله می‌شوند. ضمن اینکه بیمه رایگان برای همه بیمه‌شدگان تا پایان فروردین سال آینده تمدید شده است.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: وزارت بهداشت برنامه دارد در سال جاری پزشک خانواده شهری(با عنوان برنامه سلامت خانواده) را برای عموم مردم اجرا کند.
 
وی افزود: متاسفانه عامل‌های خطر در سبک زندگی مردم عجین شده و مصرف نمک، شکر. خواب کم، و … موجب بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان شده است. از سوی دیگر بیش از دو سوم عوامل خطر قابل پیشگیری است و در برنامه سلامت خانواده تلاش بر این است با به کارگیری مراقبین بهداشت، ماما، کارشناس تغذیه و … پیشگیری صورت بگیرد تا شاهد افزایش کیفیت زندگی و طول عمر شهروندان باشیم.

جعفری بیان کرد: بیمه، پول بیماری را پرداخت می‌کند و بر آن هستیم پول دوران سلامتی مردم را بپردازیم و در واقع برای پیشگیری از بیماری کار کنیم.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان اظهار کرد: در طرح پزشک خانواده روستایی ماهیانه ۲۵ میلیارد تومان پرداخت می‌کنیم که مردم بیمار نشوند و مدیریت سلامت منطقه با تیم پزشک خانواده است.

وی افزود: در هفته دولت برنامه سلامت خانواده در پنج شهر بردسیر، بم، جیرفت، سیرجان و رفسنجان آغاز می‌شود و تعداد زیادی پزشک، ماما، کارشناس بهداشت روان، تغذیه و … جذب می‌شوند.

جعفری گفت: در این طرح شهر بلوک بندی شده و مراقبین مکلف هستند سلامت بلوک خود را فعالانه تحت کنترل داشته باشند. ضمن اینکه به ازای هر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر یک مراقب سلامت فعالیت خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در هفته دولت برنامه سلامت خانواده در استان‌های کرمان و کردستان آغاز خواهد شد و دو ماه بعد در ۵۹ شهر دیگر کشور به اجرا در می‌آید.

مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان در ادامه با اشاره به حمایت این سازمان از بیماران خاص و صعب‌العلاج اظهار کرد: ۱۰۷ بیماری تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته و اگر کسی تحت پوشش سازمان بیمه‌ای دیگری است، هماهنگ هستیم و تنخواه گردان به آنها برای پوشش هزینه این بیماران پرداخت شده است.

وی در بخش دیگری از سخنازش به اهمیت فرزندآوری و لزوم توجه خانواده‌های شمال استان کرمان به این موضوع افزود: زوج‌های جوان در دوره بارداری و فرزند خانواده تا پنج سال تحت پوشش بیمه رایگان قرار می‌گیرند و اگر مشکل ناباروری دارند، دوره درمان با ما خواهد بود و سالیانه تا سه مرتبه IVF تا سن ۴۹ سالگی بانوان تحت پوشش بیمه است و سعی بر این است تا ۹۰ درصد هزینه درمان ناباروری را پوشش بدعیم.

جعفری تصریح کرد: بیش از ۳۰ هزار زوج نابارور در استان کرمان داریم که بنا به دلایل فرهنگی از اعلام مشکل اجتناب می‌کنند و تاکنون فقط ۱۲ هزار زوج شناسایی شده است.

وی در پایان با اشاره با اینکه پرداخت‌های بیمه سلامت استان کرمان به مراکز طرف قرارداد به روز است، گفت: همه مطالبات سال قبل پرداخت شده و برای سال جاری پزشک خانواده تا تیرماه پرداخت داشتیم و مطالبات داروخانه‌ها به روز است.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 6 =