. یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲

کد خبر: 78609 تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 شهریور 1402 | 13:01 ب.ظ

ثبت اختراع و ساخت نانو کامپوزیت از علف هرز در دانشگاه جیرفت

رئیس دانشگاه جیرفت از ساخت و اختراع یک گونه نانوکامپوزیت از گیاه علف هرز آمارانتوس (تاج خروس) در یک تحقیق و پژوهش سه ساله توسط عضو هیئت علمی این دانشگاه خبر داد. به گزارش کنارصندل و به روابط عمومی دانشگاه جیرفت، دکتر حسین شکفته ادامه داد: علف‌های هرز یکی از عوامل خسارات به مزارع کشاورزی […]

رئیس دانشگاه جیرفت از ساخت و اختراع یک گونه نانوکامپوزیت از گیاه علف هرز آمارانتوس (تاج خروس) در یک تحقیق و پژوهش سه ساله توسط عضو هیئت علمی این دانشگاه خبر داد.

به گزارش کنارصندل و به روابط عمومی دانشگاه جیرفت، دکتر حسین شکفته ادامه داد: علف‌های هرز یکی از عوامل خسارات به مزارع کشاورزی و باعث کاهش عملکرد، کیفیت و کمیت محصولات می‌باشند. کشاورزان هرساله هزینه‌های زیادی برای از بین بردن علف‌های هرز می‌پردازند، اما با تلاش محققان دانشگاه جیرفت، علف هرز تاج خروس تبدیل به یک گیاه مفید شد.

خانم دکتر نعیمی مخترع این نانوکامپوزیت در این باره بیان داشت: پس از سه سال تحقیق و پژوهش موفق به ساخت این نانوکامپوزیت شدم که این ماده دارای خواص کاتالیزوری با کاربرد در صنایع شیمیایی، دارویی، نفت و پتروشیمی می‌باشد.

فناور دانشگاه جیرفت شاخصه‌های مهم این ماده را ارزان بودن، تجدیدپذیر بودن، سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت برشمرد و اظهارداشت: اکثر کاتالیزروهای مورد استفاده در صنعت نفت وارداتی هستند و استفاده از این نانوکامپوزیت می‌تواند از خروج ارز جلوگیری کند.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شانزده =