. دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 94735 تاریخ انتشار : سه شنبه 22 خرداد 1403 | 16:19 ب.ظ

در راستای حسن نظارت و اطمینان بخشی به کیفیت عملکرد آزمایشگاههای همکار به همت اداره کل استاندارد استان کرمان انجام شد:

اولین رویداد نظارتی و فنی، اجرای مقایسه بین آزمایشگاهی محصول بتن بر اساس استاندارد ملی  ۶۰۴۴

به گزارش کنارصندل به نقل از روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کرمان، در راستای حسن نظارت و اطمینان بخشی به کیفیت عملکرد آزمایشگاههای همکار به همت اداره کل استاندارد استان کرمان انجام شد: اولین رویداد نظارتی و فنی، اجرای مقایسه بین آزمایشگاهی محصول بتن بر اساس استاندارد ملی  ۶۰۴۴ با نظارت اداره کل استاندارد استان […]

به گزارش کنارصندل به نقل از روابط عمومی اداره کل استاندارد استان کرمان، در راستای حسن نظارت و اطمینان بخشی به کیفیت عملکرد آزمایشگاههای همکار به همت اداره کل استاندارد استان کرمان انجام شد: اولین رویداد نظارتی و فنی، اجرای مقایسه بین آزمایشگاهی محصول بتن بر اساس استاندارد ملی  ۶۰۴۴

با نظارت اداره کل استاندارد استان کرمان انجام مقایسات بین آزمایشگاهی در شهر کرمان برای محصول بتن آماده بر اساس استاندارد ملی  ۶۰۴۴ و شرکت ۱۵ آزمایشگاه مصالح ساختمانی در خصوص نمونه برداری و آزمون های ۲۸ روزه مقاومت فشاری و اندازه گیری تعیین روانی، تعیین وزن مخصوص، اندازه گیری دمای بتن و درصد هوا بتن در محل تولیدی بتن مرادی انجام شد.

لازم به ذکر است بدانیم:
در جهان امروز نتایج آزمون ها و کالیبراسیون هایی که در آزمایشگاههای مختلف انجام می شود. نقش بسیار حائز اهمیتی در روابط تجاری در سطوح ملی و بین المللی ایفا می نمایند. به منظور حصول اطمینان از اعتبار نتایج تولید شده در آزمایشگاهها ابزاری به اسم تایید صلاحیت آزمایشگاهها به وجود آمده است.

سازمان جهانی استاندارد سازی با همکاری کمیته بین المللی الکتروتکنیکال برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ اقدام به انتشار استاندارد بین المللی ISO/IEC17025 به عنوان “الزامات عمومی برای احراز صلاحیت آزمایشگاهای آزمون و کالیبراسیون” نمود که امروزه مقایسات بین آزمایشگاهی طبق استاندارد های جهانی، یکی از بخش های مهم در برنامه های کنترل در آزمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون است. مقایسات بین آزمایشگاهی با سازماندهی، اجرا و ارزشیابی آزمون های انجام شده بر روی نمونه آزمون های یکسان یا مشابه، توسط دو یا چند آزمایشگاه بر طبق شرایط از پیش تعیین شده، کیفیت نتایج آزمایشگاهی به دست آمده را بررسی می نماید.

موضوع استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد در آسیب پذیری ساختمان ها یک مقوله مهم در امر ساخت و ساز به خصوص در زمینه تامین جان انسانها و جلوگیری از خسارت اقتصادی است.

که در سالهای اخیر در دنیا و کشور ما و بخصوص با توجه به زلزله خیز بودن استان کرمان مورد توجه جدی قرار گرفته است. علل بررسی شده ویرانی زلزله های گذشته در روستاها و شهرهای کشور موید این نکته است که مصالح ساختمانی مصرفی از ویژگی های مناسب برخوردار نبوده و ساختمان های ساخته شده با آنها دوام کافی ندارند.

روند رو به افزایش ساخت و سازهای فاقد استاندارد لازم در برابر زلزله و عدم رعایت استانداردهای ملی از جمله استاندارد ملی بتن به شماره ۶۰۴۴ و آیین نامه ۲۸۰۰ ، کشور را در برابر زلزله بسیار آسیب پذیر کرده است.

 این نکته حائز اهمیت است که استفاده از شن و ماسه استاندارد، طرح اختلاط مناسب، حمل و بتن ریزی و نگهداری مناسب دارای اهمیت بسیار زیاد می باشد. که با وجود تامین مقاومت بالا باعث کاهش حجم عناصر سازه ای، کاهش هزینه ها، افزایش طول عمر ساختمان و بهره وری مناسب از مصالح ساختمانی می شود.. فرآورده های سیمانی از جمله بتن آماده از مصالح ساختمانی مهمی هستند که استاندارد سازی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و  فرهنگ استفاده از آن می بایست ارتقاء یابد .

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 5 =