. دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 95012 تاریخ انتشار : سه شنبه 29 خرداد 1403 | 21:03 ب.ظ

طی دولت سیزدهم؛

١٠ هزار مشترک جدید در جیرفت و عنبرآباد از نعمت گاز بهره‌مند شدند

رییس اداره گاز جیرفت گفت: تعداد مشترکان گاز در ۲ شهرستان جیرفت و عنبرآباد از ۹۶۰ مشترک در سال ٩۷ به ۱۱ هزار و ۲۰۰ مشترک در دولت سیزدهم افزایش یافته که در واقع ۱۰ هزار و ۲۴۰ مشترک در این دولت از نعمت گاز بهره‌مند شدند. به گزارش کنارصندل به نقل از فرامرز قاسم […]

رییس اداره گاز جیرفت گفت: تعداد مشترکان گاز در ۲ شهرستان جیرفت و عنبرآباد از ۹۶۰ مشترک در سال ٩۷ به ۱۱ هزار و ۲۰۰ مشترک در دولت سیزدهم افزایش یافته که در واقع ۱۰ هزار و ۲۴۰ مشترک در این دولت از نعمت گاز بهره‌مند شدند.

به گزارش کنارصندل به نقل از فرامرز قاسم زاده روز سه‌شنبه افزود: شبکه گازرسانی در ۲ شهرستان جیرفت و عنبرآباد از ۱۰۲ کیلومتر در سال ۹۷ به یک میلیون و ۴۰۰ کیلومتر شبکه در دولت سیزدهم رسیده است.

وی ادامه داد: انشعبات منجر به نصب علمک نیز از پنج هزار مورد به ۲۵ هزار انشعاب در این دولت افزایش یافته است.

رییس اداره گاز جیرفت با بیان اینکه گازرسانی در جیرفت و عنبرآباد به ۱۴۵ روستا انجام شده‌ است اضافه کرد: از این روستاها ۱۰۴ روستا در شهرستان جیرفت و ۴۱ روستا در عنبرآباد قرار دارد.

وی ادامه داد: در جیرفت علمک گاز ٣۶ روستا و در عنبرآباد نیز علمک و انشعاب ١۵ روستا تکمیل شده است.

قاسم زاده با بیان اینکه کنتور هم به اندازه کافی تهیه شده است افزود: علمک در مناطق به صورت مستمر نصب شد و پیشاپیش مجوز داده شد تا مردم زودتر لوله کشی کنند و هزینه های آنها افزایش نیابد.

وی اضافه کرد: بسیاری از افراد نیز قبض تاییدیه وصل گاز را دریافت کرده اند و باید کنتورهای آنها را نصب کنیم تا زمان تست آنها نگذرد.

رییس اداره گاز جیرفت بیان کرد: اگر در برخی موارد نصب یک کنتور طول می کشد به این دلیل است که درخواست ها از نقاط مختلف با فواصل طولانی صورت می گیرد و جابجایی نصاب کمی زمان بر است، به عنوان مثال در بخش اسماعیلی ۴۲ روستا وجود دارد که گاهی فاصله ۲ روستا قابل ملاحظه است.

جنوب کرمان در دولت سیزدهم صاحب جایگاه عرضه سی. ان. جی. شد

وی ادامه داد: هشت شهرستان جنوب کرمان جایگاه سی. ان. جی. نداشتند اما در دولت سیزدهم یک جایگاه در جیرفت آغاز به کار کرد و گاز به جایگاه های جاده کهنوج و طرج از توابع بلوک تزریق شد و هم اکنون در حال تکمیل دستگاه ها هستند و به بزودی این ۲ جایگاه نیز فعال می شوند.

قاسم زاده بیان کرد: استفاده از سوخت پاک جایگزین سوخت مایع می شود که در کشاورزی و صنایع مختلف امکان بهره برداری از آن وجود دارد، از جمله مزایای توسعه گاز در جنوب کرمان است.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه برق کهنوج هم از گاز استفاده می کند گفت: گازرسانی کمک شایانی به کاهش قاچاق سوخت می کند و منجر به کاهش هزینه ها و دسترسی آسان مردم به سوخت می شود.

رییس اداره گاز شهرستان جیرفت اضافه کرد: ۹۰ گلخانه با ما قرارداد بستند اما تاکنون گاز ۱۲ گلخانه گاز وصل شده و مابقی مشکلاتی دارند که باید حل شود.

وی یادآور شد: گلخانه هایی که در جیرفت و عنبرآباد قبل از سال گازدار شدند با توجه به مصوبه شورای اقتصاد، هزینه ای نکردند و گازرسانی به آنها رایگان انجام شد.

قاسم زاده ادامه داد: طبق گفته خود گلخانه داران گلخانه هایی که از سوخت گاز استفاده می کنند نسبت به قبل محصول آنها ۲ برابر افزایش یافته است.

ایجاد انشعاب گاز شرایط خاصی دارد

وی گفت: این تصور در برخی از روستاها وجود دارد که به محض اینکه لوله اصلی گاز به روستا رسید باید علمک ها نصب شود اما باید نیمی از یک پروژه در مسیر مجموعه ای از روستاها به انجام برسد، ضمن اینکه تست انجام بگیرد و لوله اصلی گازدار شود تا علمک روی لوله گازدار نصب و انشعابی ایجاد شود.

قاسم زاده افزود: به عنوان مثال پروژه روستاهای جیرفت در حال اجرا است که اگر یک طرح ۱۲۷ کیلومتر است که حدود ۹۰ روستا را پوشش می دهد این طرح باید به مرحله ۵۰ درصد عملی برسد تا بتوانیم انشعاب و علمک بدهیم.

وی اضافه کرد: بنابراین مناقصه ای را که برای پیمانکار علمک برگزار می کنیم که باید کل طرح و روستاهای تحت پوشش در آن دیده شود.

رییس اداره گاز جیرفت بیان کرد: باید مجموعه ای تهیه کنیم که شامل علمک برای تمامی روستاهای موجود در طرح باشد و در شرایطی شروع به نصب علمک کنیم که نیمی از طرح انجام شده باشد و در حین انجام کار پیمانکار نصب علمک به توقف نخورد

به گزارش کنارصندل به نقل از ایرنا، عملیات گازرسانی به دیگر شهرستان های جنوب کرمان نیز ادامه دارد به عنوان مثال در شهرستان کهنوج میزان مشترکان به بیش از هشت هزار مشترک رسیده است.مسئولیت گازرسانی به شهرستان های جیرفت و عنبرآباد در جنوب کرمان بر عهده شرکت گاز شهرستان جیرفت است.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =