. دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 95059 تاریخ انتشار : جمعه 1 تیر 1403 | 17:12 ب.ظ

افتتاح اولین کارخانه تولید کنسانتره آهن در جنوب کرمان در نیمه شب/فیلم/تصاویر

به گزارش کنارصندل ، علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت درسفر به استان کرمان پس از افتتاح چندین پروژه در سیرجان ورفسنجان حوالی بامداد امروز جمعه وارد جیرفت شد و اولین کارخانه تولید کنسانتره آهن را همراه با فداکار استاندار کرمان ، سعیدی نماینده جیرفت وعنبراباد در مجلس شورای اسلامی ،بهرام بیگی مدیر عامل […]

به گزارش کنارصندل ، علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت درسفر به استان کرمان پس از افتتاح چندین پروژه در سیرجان ورفسنجان حوالی بامداد امروز جمعه وارد جیرفت شد و اولین کارخانه تولید کنسانتره آهن را همراه با فداکار استاندار کرمان ، سعیدی نماینده جیرفت وعنبراباد در مجلس شورای اسلامی ،بهرام بیگی مدیر عامل کارخانه کنسانتره آهن ،مروجی مدیر کل صنعت ،معدن و تجارت جنوب بلند نظر فرماندار جیرفت درجنوب استان کرمان را در بخش ساردوئیه شهرستان جیرفت افتتاح نمود.

این کارخانه با سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی و اشتغالزایی ۱۲۰ نفر راه‌اندازی شده و ظرفیت تولید سالانه ۲۶۰ هزار تن کنسانتره را دارد.

در جنوب کرمان در حال حاضر هشت معدن کشف شده سنگ آهن با ذخیره بیش از ۱۲ میلیون تن وجود دارد.

میزان اشتغال این معادن در حال حاضر ۳۰۰ نفر و در صورت راه اندازی صنایع معدنی و تبدیلی برای بیش از هزار نفر اشتغال ایجاد می شود.

مروجی مدیر کل صنعت،معدن وتجارت جنوب در آئین افتتاح این کارخانه با اشاره به غنای معادن در جنوب کرمان گفت :  بالغ بر ٩٠ درصد معادن جنوب کرمان معادن کوچک مقیاس هستند که ما تلاش کردیم دراین حوزه تمام عیار از بخش خصوصی وشرکتهای خصوصی در احداث کارخانجات کوچک مقیاس استفاده کنیم تا هم ساختار اقتصادی در منطقه رونق پیدا کند وهم زمینه فعالیت معادن به طور مطلوب فراهم شود و هم اشتغال خوبی در منطقه به وجود آید.

مدیر عامل کارخانه کنسانتره آهن نیز در آئین افتتاح این کارخانه خطاب به وزیر صمت اظهار داشت : برای راه اندازی این کارخانه زحمات طاقت فرسایی متحمل شدیم که ان شاالله افتتاح آن با حضور جناب وزیر زمینه رفع مشکلات موجود را فراهم نماید.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان گفت: آب منطقه‌ای استان با تامین آب کارخانه فولاد جنوب کرمان شامل کنسانتره، گندله سازی و آهن اسفنجی موافقت کرد که هفته آینده مراحل ساخت این کارخانه آغاز می‌شود.

مسلم مروجی فرد اظهار کرد: به منظور تامین آب طرح ها و واحدهای صنعتی و معدنی جنوب کرمان با مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان جلسه ای برگزار شد که حاصل آن هموار شدن مسیر پیشرفت و توسعه جنوب استان در این حوزه خواهد بود.

وی افزود: موضوع تامین آب برای کارخانه کنسانتره، گندله سازی و آهن اسفنجی در جنوب کرمان، یکی از مواردی بود که در این جلسه مطرح شد که شرکت آب منطقه ای استان، با تامین آب این کارخانه عظیم در شهرستان جیرفت موافقت کرد.

با راه‌اندازی این کارخانه خط کامل کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی و به عبارتی زنجیره سنگ آهن در منطقه تکمیل می شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان اضافه کرد: ۱۵ هزار میلیارد تومان(١۵ همت) برای این کارخانه پیش بینی سرمایه گذاری شده است و هفته آینده مراحل ساخت آن آغاز می شود.

لازم به ذکر است علیرغم اعلام قبلی و حضور مسوولین وخبرنگاران در ساعت ۴ بعداز ظهر روز پنجشنبه در محل کارخانه ؛ سفر وزیر به دلایل نامعلوم به تاخیر افتاد وحتی پس از اعلام لغو سفر؛ مجددا اعلام شد که سفر به قوت خود باقی است تا اینکه وزیر وهیات همراه زمانی که پاسی از نیمه شب گذشته بود وارد منطقه شدند وبامداد امروز جمعه در ادامه برنامه ای فشرده این کارخانه را افتتاح شد

به نظر می رسد عدم برنامه ریزی منظم در مرکز استان ضمن فشرده کردن سفر وزیر چنین افتتاحی را آنهم پس از اصرار و پافشاری ؛ درحالی که پاسی از نیمه شب گذشته بود برای کارخانه کنسانتره آهن جنوب رقم زد به گونه ای که به علت شتابزدگی و ضیق وقت وخستگی  امکان ارتباط موثر خبرنگاران با وزیر نیز فراهم نشد. وجلسه موعود با صنعتگران نیز شکل نگرفت.

گزارش و تصاویر : امینه رزمی

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =