. پنج شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲

کد خبر: 3330 تاریخ انتشار : سه شنبه 10 شهریور 1394 | 17:28 ب.ظ

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی جنوب کرمان تأکید کرد: ضرورت اجرای سیستم‎های هوشمند و اتوماسیون آبیاری نوین در جنوب کرمان

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: برای مصرف بهینه آب باید به دنبال اجرای سیستم‎های خودکار، هوشمند و اتوماسیون آبیاری در اراضی یکپارچه باشیم. به گزارش سایت کنارصندل، مهندس وحدت برخورداری اظهار داشت: حدود ۵۴ هزار هکتار از ۲۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت باغی و زراعی منطقه به سیستم‎های نوین […]

IMG_0070

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: برای مصرف بهینه آب باید به دنبال اجرای سیستم‎های خودکار، هوشمند و اتوماسیون آبیاری در اراضی یکپارچه باشیم.
به گزارش سایت کنارصندل، مهندس وحدت برخورداری اظهار داشت: حدود ۵۴ هزار هکتار از ۲۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت باغی و زراعی منطقه به سیستم‎های نوین آبیاری مجهز شده‎اند.
وی بیان داشت: با توجه به ضرورت اجرای سیستم‎های نوین آبیاری در قالب طرح همیاران آب پیش‎بینی شده، طی یک برنامه ۱۰ ساله ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی منطقه به این سیستم‎ها مجهز شوند.
برخورداری تصریح کرد: شیوه اجرای این سیستم‎ها مناسب نبوده و تکنولوژی آن مربوط به دهه‎های قبل است به همین دلیل برای مصرف بهینه آب باید به دنبال اجرای سیستم‎های خودکار، هوشمند و اتوماسیون آبیاری در اراضی یکپارچه باشیم.
وی افزود: مکانیزم کار این سیستم‎ها بر اساس پایش لحظه به لحظه پارامترهای هواشناسی «رطوبت نسبی، درجه حرارت، سرعت و جهت وزش باد، ساعت‎های آفتابی و میزان بارندگی» انجام می‎گیرد که از ماهواره‎های مربوطه اخذ می‎شود.
مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: همچنین بخش دیگر آن بر اساس پارامترهای هیدرولیکی و رطوبت خاک انجام می‎شود که از طریق نصب سنسورهایی در خاک صورت می‎گیرد.
برخورداری عنوان کرد: اجرای سیستم‎های نوین آبیاری موجب صرفه‎جویی در مصرف آب شده و متعاقب آن برداشت کمتر آب از سفره‎های زیرزمینی را در پی دارد که اصلی‎ترین هدف اجرایی این سیستم‎ها بوده و ماحصل آن توسعه پایدار کشاورزی در منطقه است.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =