. یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲

کد خبر: 6314 تاریخ انتشار : سه شنبه 10 آذر 1394 | 05:25 ق.ظ

دکتر «فرانسوا دسه»باستان شناس فرانسوی:

بیش از ۲۲۰۰ بنای تاریخی در حوزه تمدن هلیل مورد شناسایی قرار گرفته است

به گزارش کنارصندل ،کارگاه تخصصی تمدن هلیل صبح روز گذشته و باحضور علاقمندان به تمدن در سالن آمفی تئاتر سایت جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت برگزار شد.   دکتر «فرانسوا دسه»باستان شناس فرانسوی که به منظور برگزاری کارگاه تخصصی باستان شناسی تمدن جیرفت به این شهرستان سفر کرده بود گفت:کشف جیرفت بسیار مهم بود […]

به گزارش کنارصندل ،کارگاه تخصصی تمدن هلیل صبح روز گذشته و باحضور علاقمندان به تمدن در سالن آمفی تئاتر سایت جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت برگزار شد.

IMG_5046

 

دکتر «فرانسوا دسه»باستان شناس فرانسوی که به منظور برگزاری کارگاه تخصصی باستان شناسی تمدن جیرفت به این شهرستان سفر کرده بود گفت:کشف جیرفت بسیار مهم بود بطوری که در طی بیست سال گذشته، از مهمترین کشفیات خاورمیانه، تمدن جیرفت بوده است.

وی بیان کرد: تا به الان که بررسی های ما کامل نشده بیش از ۲۲۰۰ بنای تاریخی در حوزه تمدن هلیل مورد شناسایی قرار گرفته است.

 

IMG_5044

 

این باستان شناس فرانسوی گفت:شواهدی از وجود کارگاه اشیا هنری در کنارصندل و منطقه تمدن هلیل وجود دارد و همچنین رگه هایی از سنگ مس هم دیده شده است و ظروف فلزی هم از آن دوران پیدا شده است.

وی تصریح کرد: تمدن جیرفت و الواح بدست آمده از آن در دنیا بی سابقه است و باستان شناسان دنیا به این باور رسیده اند که بین غرب و شرق رابطه بوده است.

دکتر فرانسوا دسه اظهار کرد: کشف الواح خطی جیرفت که مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد است هنوز رمزگشایی نشده است که در دستور کار باستان شناسان قرار گرفته است.

 

IMG_5045 IMG_5043 IMG_5042 IMG_5040 IMG_5034 IMG_5035 IMG_5036 IMG_5030 IMG_5031 IMG_5033 IMG_5028 IMG_5021

 

انتهای پیام/.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − نه =