. شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲

کد خبر: 10110 تاریخ انتشار : سه شنبه 10 فروردین 1395 | 19:36 ب.ظ

در راستای بحران هلیل رود / به قلم احسان محمدی

هلیل رود : رودخانه چهار فصلی که روزگاری به صورت مداوم آب دهی داشت تبدیل به رودخانه ای فصلی شده که سالی شاید یک بار،آن هم همراه با بارش باران سر ریز شود. روزگاری مردم از آب هلیل رود برای آبیاری باغات کشاورزی استفاده می کردند نه صدای موتوری بود نه چاهی بلکه صدای جریان […]

هلیل رود : رودخانه چهار فصلی که روزگاری به صورت مداوم آب دهی داشت تبدیل به رودخانه ای فصلی شده که سالی شاید یک بار،آن هم همراه با بارش باران سر ریز شود.

روزگاری مردم از آب هلیل رود برای آبیاری باغات کشاورزی استفاده می کردند نه صدای موتوری بود نه چاهی بلکه صدای جریان آب به گوش میرسید..

علاوه بر ان صید ماهی در رودخانه برکتی بود بر سفره های مردم .اما اکنون نه آبی، نه کشاورزی،نه صید ماهی. بر اثر چرای بیش از حد و قطع کردن درختان جنگل که از هلیل رود به یادگار مانده، نابود شد و بدتر از همه ریختن پسماند زباله از هر نوع در این رودخانه…

هلیل رود تاثیر مستقیم بر زنجیره غذایی مردم حاشیه حوزه رودخانه دارد. نابودی جنگل و بادهای شدید تابستان و همراهی ریز گردهای رودخانه بر شاخ و برگ درختان می نشیند ..و باعث ایجاد انواع امراض در بخش کشاورزی می شود.

حیات ما ،اقتصاد ما به هلیل رود بستگی دارد پس با حفظ آن برای ایندگان یادگار خوبی بجا بگذاریم.

 

احسان محمدی

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =