. یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲

کد خبر: 24638 تاریخ انتشار : جمعه 22 اردیبهشت 1396 | 15:26 ب.ظ

زیر پوست انتخابات شهر جیرفت:

حال شهر خوب نیست/ دیوارهای شهر جیرفت جولانگاه پوسترهای آغشته به چسب

به گزارش سایت کنارصندل، علی سعیدی خبرنگار جیرفتی از اولین شب تبلیغات شورای شهر در جیرفت گزارشی تهیه کرده مبنی بر اینکه: تبلیغات رسمی کاندیداهای از شبهای گذشته آغاز شد که در این ایام برخی از طرفداران کاندیداها در هر جایی پوسترهای تبلیغاتی نصب می کنند که هر یک از این پوسترها زخمی بر چهره […]

به گزارش سایت کنارصندل، علی سعیدی خبرنگار جیرفتی از اولین شب تبلیغات شورای شهر در جیرفت گزارشی تهیه کرده مبنی بر اینکه:

تبلیغات رسمی کاندیداهای از شبهای گذشته آغاز شد که در این ایام برخی از طرفداران کاندیداها در هر جایی پوسترهای تبلیغاتی نصب می کنند که هر یک از این پوسترها زخمی بر چهره شهر می شود.

در شهر جیرفت هم حال و هوای انتخاباتی با آغاز رسمی تبلیغات به خود گرفته و کاندیداهای شوراهای اسلامی و طرفداران آنها هم در جیرفت گوشه ای از داشته های تبلیغاتی خود را رو کردند. حامیان کاندیداها که در شب هنگام و با استفاده از لودر، کامیون و هر وسیله ای که در ارتفاع بتوان کار کرد عکسهای کاندیداهای خود را می چسباندند.

 
چسباندن پوسترهای تبلیغاتی زخمی در چهره شهر
متاسفانه در زمان تبلیغات شاهد چسباندن پوسترهای تبلیغاتی در هر جایی از شهر هستیم و کاندیداها و طرفدارانشان سعی دارند برای تبلیغات و معرفی بیشتر کاندید مورد نظر هر جایی که می شود پوستر بچسبانند.

با توجه به اینگونه حرکتهای تبلیغاتی مدتی بعد از انتخابات وقتی در و دیوار شهر را نگاه می کنی چهره ای زخمی به خود گرفته و پوسترهایی کنده شده، اما آثار به جا مانده بر روی در و دیوار نمایان می شوند.

علی رغم توصیه های شده از طرف مجریان قانون در شب اول تبلیغات کسانی که قرار است به پارلمان شهری وارد شوند نفس شهر را گرفتند به طوری که مردم شهر پس از بیدار شدن در یک صبح دل انگیز چهره شهر را کاغذ باران و نا زیبا دیدند.

دیوارهای شهر جیرفت در حالی شب را به صبح رساندند که جولانگاه پوسترهای آغشته به چسب شدند و با این که تنها ساعاتی از سال تحویل تبلیغات انتخاباتی در این دیار می گذرد اما تکاپوی فعالیت و تبلیغات کاندیداها برای بی قانونی به خوبی خود را نشان داده و طرفداران همراهی خود را با کاندیدای مورد نظر اعلام می کنند.

 
شور ، نشاط ، هیجان انتخاباتی
با توجه به نیاز شور ،نشاط و هیجان انتخاباتی بایستی این مساله را در نظر گرفت که این شور و هیجان با چسباندن پوسترها به در ودیوار شهر و رقابتهای اینچنینی به وجود نمی آید و این خود نمونه ای از نقض حقوق شهروندی است .

حامیان کاندیداهای شوراها بایستی این مطلب را فراموش نکنند که این زیاده رویی طرفداران، گاهی شهر را زشت می کند، و شهر را به آواره ای به جا مانده از هجومی سخت و غارتگر تهی از آرامش و زیبایی تبدیل می کند.

این گونه تبلیغات تن لرزان دیوارهای شهر با پوسترهای کاندیدای که برای آبادی می آیند، می لرزد به طوری که تن پوشی از تظاهر بر روی دیوارهای خسته از بی ملامتی باقی خواهد ماند .

 
متولیان و ناظران انتخاباتی ابزارهای قانونی را روی میز بیاورند
این طور به نظر می رسد که بایستی عزمی جزم در برخورد با این قانون شکنی ها صورت بگیرد تا در چند روز دیگر تبلیغات شاهد این گونه تبلیغات قانون شکنانه نباشیم . متولیان و ناظران انتخاباتی بایستی با آوردن ابزارهای انتخاباتی بر روی میز برخوردی قاطع و بازدارنده با قانون شکنان داشته باشند .

در قانون انتخابات و آیین نامه های آن به صراحت به این نکته اشاره شده است که باید در تبلیغات محیطی مواردی خاص رعایت شود.

قمطابق ماده ۶۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده ۶۲ ایین نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر مصوب ۸۴/۴/۱۶ هیات وزیران« الصاق هرگونه آثار تبلیغاتی نامزدها بر علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوی بیمارستان ها، تابلوی مدارس، و سایر موسسات آموزشی و تابلوی منصوبه در معابر عمومی توسط بخش دولتی و وابسته به دولت و همچنین تاسیسات دولتی و صندوق های پست باجه های تلفن، پست های برق و تلفن و تابلوها و املاک بخش خصوصی» ممنوع و متخلفین تحت پیگیرد قانونی قرار خواهند گرفت.

 
کاندیداها حق امروز کارگران شهرداری و پاکبانان را ضایع نکند
با توجه به اوضاع شهرداری ها از نظر مالی هر از گاهی مشکل پرداخت نشدن حقوق کارگران و رفته گران شهرداری در صدر اخبار رسانه ها قرار می گیرد و در این میان هم اعضای شوراهای اسلامی شهر پا به میدان حمایت و گرفتن حق کارگران می شوند که این خود جای تقدیر دارد.

اما نباید این نکته را فراموش کرد که کاندیداهایی که امروز با رعایت نکردن قانون ،حق رفته گران وپاکبانان را ضایع می کنند نمی توانند حق این قشر را مطلبه کنند چرا که خود برای این قشر زحمت کش درد سر ایجاد کرده و با چسباندن عکس وپوستر رومق را از کارگران در هنگام پاکسازی می گیرند و دستان خسته و پینه بسته این کارگران را چند برابر مجبور به کار می کنند.

 
دیوار ،جوی ،جدول ،چراغ راهنما ،تابلوی بیمارستان

اولین شب تبلیغات که با بی رحمی تمام و تعرض به حقوق شهر و شهروندی گذشت بایستی دید برخورد متولیان و دستگاه های نظارتی با این تبلیغات چه خواهد بود؟آیا در شبها و روزهای پیش رو شاهد حذف این گونه تبلیغات در شهر خواهیم بود یا دیوار ،جوی ،جدول ،چراغ راهنما ،تابلوی بیمارستان ،… همچنان میزبان پوسترهای کاندیداها خواهد بود.
گزارش از علی سعیدی گراغانی

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =