. چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 28415 تاریخ انتشار : جمعه 28 مهر 1396 | 07:18 ق.ظ

دکتر موسوی از پیش بینی کشت ۳۰۰۰ هکتار کلزا در جنوب کرمان خبر داد

به گزارش سایت کنارصندل و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان دکتر سید یعقوب موسوی رئیس سازمان گفت: کشت کلزا در جنوب کرمان از نیمه دوم مهرماه آغاز شده است و پیش بینی می شود با برنامه ریزی صورت گرفته و مشارکت کشاورزان عزیز تا پایان فصل کشت بالغ بر ۳۰۰۰ […]

به گزارش سایت کنارصندل و به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان دکتر سید یعقوب موسوی رئیس سازمان گفت: کشت کلزا در جنوب کرمان از نیمه دوم مهرماه آغاز شده است و پیش بینی می شود با برنامه ریزی صورت گرفته و مشارکت کشاورزان عزیز تا پایان فصل کشت بالغ بر ۳۰۰۰ هکتار کلزا کشت شود.

دکتر موسوی گفت :در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به منظور افزایش ضریب خوداتکایی محصولات استراتژیک برای تحقق عملیات اجرایی طرح ملی افزایش تولید کلزا در سال زراعی ۹۷-۹۶ با تاکید بر افزایش سطح و تولید، توسعه آبیاری تحت فشار نوار تیپ، رعایت تناوب زراعی با محصول گندم، بهینه کردن سطح کاشت محصولات آسیب پذیردر سطح ۳۰۰۰ هکتار برنامه ریزی صورت گرفته است.

وی افزود در جهت افزایش ضریب مکانیزاسیون محصول علاوه بر ۱۱ دستگاه سال زراعی قبل به تعداد ۳۲ دستگاه ریز دانه کار تخصصی با ۵۰ میلیون ریال یارانه خرید به ازای هر دستگاه برای کشاورزان متقاضی خریداری، حمل و در شهرستان های حوزه توزیع گردیده است که مجموع دستگاه های ریز دانه کار در حال اضر ۴۳ دستگاه می باشد.

 

رئیس سازمان تصریح کرد :علاوه بر اساس نتایح مقایسه ارقام در سنوات گذشته بذر مورد نیاز یارانه ای از ارقام پر بازده و هیبرید خارجی به ویژه ارقام هایولا۵۰، اگامکس وتراپر تامین و برابر برنامه زمان بندی در حال حمل و توزیع بین کشاورزان منطقه می باشد.

وی بیان داشت برابر نتایج پروژه های تحقیقاتی و پیش بینی های هواشناسی مناسب ترین تاریخ کاشت محصول ۲۰مهر ماه لغایت ۲۰آبان ماه توصیه می گردد.

دکتر موسوی خاطر نشان کرد: انتظار می رود کشاورزان عزیز با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی در حوزه عمل نسبت به عقد قرار داد کاشت، تحویل بذر مورد نیاز و همچنین بیمه کردن محصول اقدام نمایند.

وی افزود علاوه بر این برای تامین سموم علفکش مورد نیاز نیز برنامه ریزی صورت گرفته و جای نگرانی نمی باشد

وی تصریح کرد عملیات کاشت از تاریخ ۲۴/۷/۹۶ در سطح۲۰هکتار در شهرستان جیرفت آغاز گردیده است.و پیش بینی می گردد با استقبال و مشارکت کشاورزان عزیز عملیات اجرایی کاشت طبق تقویم زراعی مناسب محقق و محصول تولیدی بیش از ۶۰۰۰تن دور از انتظار نمی باشد.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 19 =