. یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

کد خبر: 28500 تاریخ انتشار : دوشنبه 1 آبان 1396 | 06:35 ق.ظ

توسط نوجوان و جوانان عاشورایی هیئت رزمندگان اسلام شهرستان جیرفت:

برنامه ای کامل‌ از «دستورالعمل طب سنتی برای پیاده‌روی اربعین» ارائه شد

به گزارش سایت کنارصندل، نوجوان و جوانان عاشورایی هیئت رزمندگان اسلام شهرستان جیرفت با انتشار مطلبی، کامل‌ترین «دستورالعمل طب سنتی برای پیاده‌روی اربعین» ر ارائه کرد.   در این مطلب آمده است: از مدّتی قبل از سفر به‌طور منظّم و افزاینده پیاده­‌روی کنید. کفش طبی دارای پاشنه نرم، مناسب‌ترین کفش برای پیاده‌روی است تا به کمر […]

به گزارش سایت کنارصندل، نوجوان و جوانان عاشورایی هیئت رزمندگان اسلام شهرستان جیرفت با انتشار مطلبی، کامل‌ترین «دستورالعمل طب سنتی برای پیاده‌روی اربعین» ر ارائه کرد.

 

در این مطلب آمده است:

از مدّتی قبل از سفر به‌طور منظّم و افزاینده پیاده­‌روی کنید.

کفش طبی دارای پاشنه نرم، مناسب‌ترین کفش برای پیاده‌روی است تا به کمر فشار زیادی وارد نشود. پاشنه بلند کفش یا کفی نازک آن از عوامل مستعدکننده مشکلات عضلانی ــ مفصلی در طول سفر است.

چون در طول سفر پاها ورم می‌کنند بهتر است از کفش بند‌دار استفاده کنید تا فشار کمتری به پاها وارد شود.

سعی کنید وسایلتان به‌اندازه‌ای باشد که همه آنها در کوله جای بگیرند؛ حمل وسیله اضافی با دست، به شانه و ستون فقرات فشار می‌آورد همچنین با احتراز از آوردن وسایل اضافه، کوله خود را تا حدّ امکان سبک کنید.

استفاده از عصا یا چوبدستی مناسب، در کاهش فشار به عضلات اثر زیادی دارد.

بدون عجله پیاده‌روی کنید؛ طول زمان پیاده‌روی را کم­‌کم افزایش دهید؛ پیاده‌روی باشتاب و زیاد در روز اول ممکن است موجب گرفتگی شدید عضلات شود.

سرعت راه رفتن خود را کم و طول گام‌های خود را کوتاه کنید.

ترجیحاً در ساعات اولیه روز قسمت بیشتری از مسیر مورد نظر را بپیمایید و در ساعات میانی و همراه با تابش آفتاب، کمتر به خود فشار بیاورید.
بسته به قوای بدنی خود، در حین پیاده‌روی، در فواصل منظم، استراحت‌های کوتاهی داشته باشید.
استراحت یک‌ساعته بعد از ناهار، قطع پیاده‌روی یکی ــ دو ساعت قبل از غروب آفتاب و استراحت کامل شبانه از ضروریات این سفر هستند.

اگر احساس خستگی زیاد، تعریق بیش از حد، طپش قلب یا افت فشار داشتید؛ پیاده‌روی را قطع کنید؛ چند دقیقه به‌پشت دراز بکشید و بعد از طبیعی شدن ضربان قلب به‌آرامی مسیر را ادامه دهید.
در منازل و موکب­های بین راه، پای خود را با آب خنک بشویید یا آنها را مدّتی در آب خنک بگذارید.

هر شب، عضلات خود به‌ویژه عضلات ساق پا، مچ پا و کمر و نیز ناخن­های پاها را با یک روغن یا پماد مناسب ماساژ دهید؛ این کار را حتّی اگر احساس درد و کوفتگی هم ندارید انجام دهید. روغن زیتون، بابونه، سیاهدانه، پماد ویکس و … موارد مناسبی برای این کار هستند.

در صورت ضرورت از گن کمر، مچ‌بند، ساق‌بند یا زانو‌بند استفاده کنید. انواع پشمی برای این کار مناسب‌ترند.

یکی از بدترین چیزها برای عضلات و مفاصل، قرار گرفتن آنها در معرض سرماست به‌ویژه اگر عرق کرده باشند؛ در طول مسیر پوشش مناسب و گرم داشته باشید و در وقت استراحت و باز کردن کوله و نیز پس از استحمام به‌شدت مراقبت کنید که در معرض باد یا سرما قرار نگیرید.

در صورت امکان، شب‌ها دوش آب گرم بگیرید و عضلات خود را زیر آب گرم ماساژ دهید.

ماساژ و نگه‌داشتن پاها در آب‌نمک گرم در تقویت عضلات بسیار مفید است؛ هر شب که در طول سفر برایتان مقدور شد این کار را بکنید. افزودن مقداری حنا و آب­لیمو به این محلول اثر فوق­‌العاده­‌ای در تقویت مفاصل و عضلات و کاهش درد و خستگی آنها دارد. یک پیشنهاد خوب این است که چند روز قبل از شروع سفر این کار را شروع کنید.

اگر امکان دارد شب‌ها به‌هنگام خواب، پاها کمی بالاتر از سطح بدن قرار گیرند.

تعویض یا شست‌وشوی مرتب جوراب‌ها به کاهش خستگی پاها کمک می‌کند.

در صورت گرفتگی عضلات ران یا ساق، یک تدبیر مناسب، ضربه زدن به کفِ پا (مثلاً با یک چوب) است.

فراموش نکنید که پرخوری، درهم‌خوری، و مصرف غذاهای مانده یا غذاهای سنگین و دیرهضم زمینه را برای کرختی، سنگینی و گرفتگی عضلات فراهم می­‌کنند.

تهیه وتنظیم :نوجوان وجوانان عاشورایی هیئت رزمندگان اسلام شهرستان جیرفت

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =