. یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲

کد خبر: 40708 تاریخ انتشار : یکشنبه 24 آذر 1398 | 08:13 ق.ظ

تجلیل دانشجویان کرمان از مدافع میراث فرهنگی حوزه هلیل رود

به گزارش کنارصندل، در راستای صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی صورت گرفت در راستای صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی و جلوگیری از به تاراج رفتن میلیارد‌ها تومان میراث فرهنگی در حوزه هلیل رود از اقدامات دادخدا سالاری،دادستان کرمان در یک دهه اخیر تجلیل شد. دادخدا سالاری دادستان کرمان در دومین برنامه شب فرهنگی […]

به گزارش کنارصندل، در راستای صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی صورت گرفت در راستای صیانت و حفاظت از میراث فرهنگی و جلوگیری از به تاراج رفتن میلیارد‌ها تومان میراث فرهنگی در حوزه هلیل رود از اقدامات دادخدا سالاری،دادستان کرمان در یک دهه اخیر تجلیل شد.

دادخدا سالاری دادستان کرمان در دومین برنامه شب فرهنگی جنوب کرمان میهمان جمعی از مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشگاه باهنر بود که توسط جمعی از دانشجویان مورد تقدیر قرار گرفت.

از اقدامات دادستانی کرمان در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی می‌توان به صدور دستورات قضایی لازم جهت دستگیری قاچاقچیان عمده اشیای عتیقه اشاره کرد.

اقامه دعوا و ارسال گزارش به محاکم برخی کشور‌های اروپایی از جمله فرانسه و انگلیس که با پیگیری اداره کل حقوقی وامور بین الملل قوه قضائیه، وزارت امورخارجه و سازمان میراث فرهنگی کشور منجر به بازپس گیری اموال و اشیای میراث فرهنگی و تاریخی متعلق به تمدن کهن و باستانی جیرفت حوزه هلیل رود از کشور انگلیس و برخی کشور‌های اروپایی شده است (گفتنی است این اموال به صورت غیرقانونی و قاچاق از کشور خارج شده بود و باتوجه به قدمت بسیار زیاد این اموال، هرگونه قیمت گذاری بر روی میراث کهن کشور امر صحیحی نیست، اما گزافه نیست و می‌توان گفت با این اقدام ارزشمند از به تاراج رفتن میلیارد‌ها تومان سرمایه‌های کشور جلوگیری بعمل آمده است)

از جمله اقدامات دادستانی در حوزه صیانت از میراث فرهنگی، توقیف دو محموله بزرگ قاچاق اشیای عتیقه متعلق به تمدن کهن در جنوب کرمان قبل از خروج از مرز‌های آبی استان هرمزگان به سمت کشور‌های حاشیه‌ای خلیج فارس است.

تلاش برای احداث موزه باستان شناسی در شهرستان جیرفت که با همکاری سازمان میراث فرهنگی انجام شد از دیگر اقدامات دادخدا سالاری دادستان کرمان که موجبات تقدیر دانشجویان دانشگاه‌های کرمان از این مسئول قضایی را طی یک دهه‌ی گذشته در زمینه حفظ وصیانت از میراث فرهنگی در استان کرمان فراهم آورده است.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 7 =