. دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 45726 تاریخ انتشار : سه شنبه 21 اردیبهشت 1400 | 10:35 ق.ظ

قول مدیرکل میراث فرهنگی استان در تخصیص اعتبار به موزه جیرفت به جایی نرسیده است

مژده مشایخی: قرار بود موزه منطقه ای در شان تمدن جیرفت ساخته شود، در شان اشیایی که قدمت و زیبایی شان عالم گیر است. قرار بود موزه ای در ده طبقه ساخته شود با سالن های وسیع با معماری به روز و مدرن. قرار بود چندین موزه در آن تعریف شود؛ موزه باستان، موزه تاریخ […]

مژده مشایخی:

قرار بود موزه منطقه ای در شان تمدن جیرفت ساخته شود، در شان اشیایی که قدمت و زیبایی شان عالم گیر است. قرار بود موزه ای در ده طبقه ساخته شود با سالن های وسیع با معماری به روز و مدرن. قرار بود چندین موزه در آن تعریف شود؛ موزه باستان، موزه تاریخ اسلام، موزه مردم شناسی و… با ساخت آن قرار بود نقطه ای شود برای جذب گردشگر. از ۱۵ سال قبل در این رویاها به سر برده اما همچنان سازه اش بر کف زمین چسبیده و نتوانسته خودش را بالا بکشد.


♦️ موزه منطقه ای جیرفت که قرار بود با ابهت هر چه تمام تر ساخته شود، ۱۵ سال است که همچنان بی سرانجام بر زمین مانده، این در حالی است که چندین موزه دیگر در کشور همزمان با موزه جیرفت کلنگ زنی شده که تماما سر موعد به بهره برداری رسیده است حال چرا حال و روز موزه جیرفت چنین است را باید در وهله اول از مسئولان میراث استان کرمان جویا شد که در طی اینهمه سال به آن بی توجه ای کردند و در وهله دوم مسئولان شهرستان و همه نمایندگان این ادوارِ رفته، مقصر هستند زیرا پیگیر نبودند که حق موزه جیرفت را ادا کنند.


♦️متاسفانه در همه این سالها اعتباری برای ساخت موزه تخصیص نیافت و اگر در سالهای اخیر اعتباری داده شد آنچنان اندک بود که پیشرفت فیزیکی محسوسی در موزه باعث نمیشد. بر همین اساس سال گذشته میزان ۲ و نیم‌میلیارد تومان اعتبار به موزه جیرفت تعلق گرفته که گر چه نسبت به اعتبارهای تخصیصی چند سال قبل رقم بسیار پایین تری است اما همین اعتبار اندک را نیز از موزه جیرفت دریغ کرده اند!! و تا کنون تخصیص داده نشده است.


قول و قرار اخیر مدیرکل میراث فرهنگی استان در تخصیص این اعتبار که حدود شش ماه قبل در بازدید از موزه جیرفت با حضور اعظمی نماینده مردم در مجلس، صورت گرفت نیز به جایی نرسید.
♦️چندی قبل در تماس تلفنی با مدیرکل میراث فرهنگی علت این تعلل را جویا شدم که ایشان از تخصیص اعتبار بعد از بازبینی نقشه ها گفتند اما متاسفانه باز هم خبری از تخصیص این اعتبار اندک نشد.

♦️جناب آقای دکتر اعظمی نماینده محترم‌مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس لطفا برای تخصیص اعتبار ۲ و نیم‌میلیاردی که برای موزه جیرفت در نظر گرفته شده، چاره ای بیاندیشید. از مرکزنشینان استان بخواهید تا دیر نشده و این اعتبار برگشت نخورده است کاری کنند.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =