. شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

کد خبر: 62873 تاریخ انتشار : پنجشنبه 17 آذر 1401 | 20:14 ب.ظ

تعرفه صادراتی محصولات کشاورزی برداشته شد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه تعرفه صادراتی محصولات کشاورزی کاملاً برداشته شده است، گفت: این تعرفه‌گذاری صادراتی به دلیل نگرانی وزیر و دولت برای تنظیم بازار بود. ذبیح‌الله اعظمی با بیان اینکه یکی از مشکلات وزارت جهاد کشاورزی این است که آمار دقیقی از کشاورزی کشور ندارد، اظهار داشت: در این راستا وزیر […]

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه تعرفه صادراتی محصولات کشاورزی کاملاً برداشته شده است، گفت: این تعرفه‌گذاری صادراتی به دلیل نگرانی وزیر و دولت برای تنظیم بازار بود.

ذبیح‌الله اعظمی با بیان اینکه یکی از مشکلات وزارت جهاد کشاورزی این است که آمار دقیقی از کشاورزی کشور ندارد، اظهار داشت: در این راستا وزیر کشاورزی از همان ابتدا کار، رصدخانه آمار کشاورزی در وزارتخانه را تشکیل داد و امیدوار هستیم که این مشکلات در آینده نزدیک در کشور حل شود.

وی با اشاره به رصدی که در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی انجام شد، متوجه بودیم که امسال پیاز در سایر قسمت‌های کشور کمتر کشت شده و انبارها مانند سال قبل خیلی پر نیست، گفت: این مسئله باعث شد که یکدفعه به بازار پیاز در کشور شُکی وارد شده و قیمت پیاز در کشور افزایش پیدا کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، بیان کرد: با وجود همه این مسائل، معاون توسعه بازرگانی وزارتخانه جهاد کشاورزی بدون اینکه با کمیسیون کشاورزی مجلس هماهنگ کند، مصوبه‌ای را گذرانده که در آن تعرفه ۱۲۰ درصدی برای صادرات پیاز و گوجه غیرگلخانه‌ای و سیب‌زمینی گذاشته شد.

وی با بیان اینکه این تعرفه‌گذاری یکباره برای کشاورزان مشکلات زیادی ایجاد کرد، گفت: تعرفه صادراتی برای پیاز و سایر محصولات کشاورزی باعث گلایه کشاورزان شد و البته بر خلاف قانون بود.

اعظمی با اشاره به اینکه ما به وزیر کشاورزی اعتراض کردیم و گفتیم که تا یک ماه آینده برداشت پیاز در کشور افزایش داشته و این برداشت تا اندازه‌ای است که پیاز مازاد داریم و وزارت کشاورزی باید برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان آن را خریداری کند، گفت: وزیر کشاورزی گفت که مصوبه، دستور معاون اول رئیس جمهور برای تنظیم بازار بوده است.

وی با بیان اینکه این اقدام مغایر با قانون تمرکز و انتزاع است، افزود: کلی تلاش کردیم که این قانون از وزارت صمت به وزارت کشاورزی برگردد تا افراد تصمیم گیرنده در حوزه کشاورزی، شرایط را بدانند و بتوانند هیئت دولت را توجیح کنند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس، با اشاره به اینکه وزیر جهاد کشاورزی تلفنی در جمع کشاورزان جیرفتی صحبت کرده و به آنها گفت که حواسمان به شما هست، ادامه داد: این اقدام ناگهانی به دلیل نگرانی وزیر، معاون اول رئیس جمهور و هیئت دولت برای تنظیم بازار بود چرا که افزایش قیمت‌ها، مصرف کننده را دچار مشکل می‌کند.

وی با بیان اینکه اتفاقی که افتاد به‌شدت به کشاورزان ضربه زد و باید قبل از هر تصمیمی مردم را در جریان گذاشت، گفت: خوشبختانه تعرفه صادراتی محصولات کشاورزی کاملاً برداشته شده است.

اعظمی با اشاره به اینکه در شرایط موجود کشاورزان ما راضی هستند و افزایش قیمت‌ها باعث می‌شود که دولت ورود کند، افزود: نگرانی وزیر و دولت این است که افزایش قیمت پیاز مصرف کننده را با مشکل روبه‌رو می‌کند و گذاشتن تعرفه صادراتی برای تنظیم بازار بود و امیدواریم مردم نیز همکاری کنند که افزایش قیمت نداشته باشیم./ تسنیم

جهت ورود به کانال خبری کنارصندل در ایتا بر روی تصویر کلیک کنید

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + سه =