. پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 65300 تاریخ انتشار : دوشنبه 3 بهمن 1401 | 11:27 ق.ظ

‍ مشکل آرسنیک آب جیرفت حل شد

به گزارش کنارصندل به نقل از ایرنا، آب شرب شهر جیرفت دیگر مشکل آرسنیک ندارد زیرا تصفیه‌خانه جدید این شهر وارد مدار و معضلات ناشی از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی برطرف شد.به گزارش خبرنگار ایرنا مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان روز یکشنبه در جریان بازدیدی از این تصفیه خانه در جمع خبرنگاران […]

به گزارش کنارصندل به نقل از ایرنا، آب شرب شهر جیرفت دیگر مشکل آرسنیک ندارد زیرا تصفیه‌خانه جدید این شهر وارد مدار و معضلات ناشی از کاهش سطح آب‌های زیرزمینی برطرف شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان روز یکشنبه در جریان بازدیدی از این تصفیه خانه در جمع خبرنگاران گفت: چاه های آب شرب شهر جیرفت در سال های اخیر دارای فلزات سنگین شدند و کار ساخت تصفیه خانه برای رفع این مساله با ظرفیت ۳۵۷ لیتر بر ثانیه از سال گذشته آغاز شده بود که فاز نخست آن با ظرفیت ۲۲۰ لیتر بر ثانیه در مدار قرار گرفت و در دهه فجر افتتاح می شود.

علیرضا عبدیان افزود: تصفیه خانه جدید در کنار تصفیه خانه حسین آباد با ظرفیت ۹۰ لیتر در ثانیه در حال فعالیت است که اینک آب شهر جیرفت به طور کامل تصفیه می شود و مردم نگرانی بابت آرسنیک و فلزات سنگین نداشته باشند.

وی همچنین با اشاره به یکی دیگر از اهداف حضور خود در شهرستان جیرفت ادامه داد: جیرفت حدود ۶۸۰ روستا دارد و به‌تنهایی از تعداد زیادی از برخی از استان های کشور هم دارای روستای بیشتری است.

عبدیان اضافه کرد: ۱۷۰ روستا از ۷۲۰ روستای بی بهره از آب شرب سالم استان در شهرستان جیرفت قرار دارد و بهره مندی روستاهای جیرفت از آب شرب ۶۵ درصد است.
وی یادآور شد: دولت با جهاد آبرسانی در همکاری با قرارگاه امام حسن(ع) برای ۶۶۹ روستا در استان در حال اجرای طرح آبرسانی است که از این تعداد ۱۴۰ روستا در جیرفت قرار می گیرد که کار آن از طریق قرارگاه خاتم الانبیا با پیشرفت فیزیکی ۲۸ درصدی در حال انجام است.

به گفته عبدیان اعتبار طرح آبرسانی روستاهای بالای ۲۰ خانوار جیرفت ۱۱۶ میلیارد تومان است که با اتمام این طرح به ۱۴۰ روستای شهرستان آبرسانی می شود و بهره مندی روستاهای این منطقه از آب شرب سالم نیز به ۸۰ درصد می رسد.

مدیرکل دیوان محاسبات استان کرمان هم که مدیرعامل آب و فاضلاب استان را در این بازدید همراهی می کرد گفت: در راستای قراردادی که شرکت آب و فاضلاب با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد کرده بود دیوان محاسبات بر آن شد نظارت لازم بر این طرح ها را داشته باشد که اعتبارات بموقع و در جای خود هزینه شده باشد.

مسعود کاشی افزود: اعتبار شهرستان جیرفت بویژه برای شهرهای ساردو و جبالبارز ۱۱۶ میلیارد تومان برای آبرسانی به ۱۴۰ روستا پیش بینی شده بود.

وی ادامه داد: با ۱۷۵ میلیارد تومان اعتباری که امسال اختصاص داده خواهد شد امید می رود طبق برنامه زمان بندی در ۲۰ ماه آینده همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار از آب سالم بهره مند شوند.

فرماندار شهرستان جیرفت نیز در این زمینه اظهار کرد: بزرگترین مشکل جیرفت در ۲ سال اخیر کم آبی و تنش آبی بوده که با درایت و پیگیری های شرکت آب و فاضلاب، طرح هایی برای شهرستان بویژه در بخش اسماعیلی، ساردوئیه، جبالبارز و مرکزی تعریف شد.

احمد بلندنظر اضافه کرد: باتوجه به وضعیت سردی هوا در برخی مناطق شهرستان، تلاش می شود برای این مناطق که امکان فعالیت در این ماه های سرد محدودتر است، قبل از رسیدن فصل تابستان و تشدیدمشکلات، زمانی که هوا مساعدتر می شود کارهای آبرسانی پیش برود.

لازم به ذکر است مدیر کل آبفای استان کرمان و هیئت همراه در سفر به شهرستان جیرفت از پروژه های آبرسانی بخش ساردوییه و جبالبارز بازدید نمودند

تصاویر : خسرو احسانی

گزارش : امینه رزمی

جهت ورود به کانال خبری کنارصندل در روبیکا بر روی تصویر کلیک کنید

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =