. چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 68580 تاریخ انتشار : شنبه 13 اسفند 1401 | 11:27 ق.ظ

شهرهای پرمسافر و جایگزین برای تعطیلات نوروز اعلام شد/ صدور دستورالعمل ویژه برای حفظ حرمت ماه مبارک رمضان در ایام نوروز ۱

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی گفت: اگر مسافران نوروزی تخلفی مشاهده کردند می‌توانند به سامانه تعبیه شده با شماره ۰۹۶۲۹ گزارش دهند و سعی ما بر این است که ۲۴ساعته پاسخگوی شکایت‌ها باشیم. به گزارش کنارصندل به نقل از ایلنا اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، سیدمصطفی فاطمی (مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی و دبیر […]

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی گفت: اگر مسافران نوروزی تخلفی مشاهده کردند می‌توانند به سامانه تعبیه شده با شماره ۰۹۶۲۹ گزارش دهند و سعی ما بر این است که ۲۴ساعته پاسخگوی شکایت‌ها باشیم.

به گزارش کنارصندل به نقل از ایلنا اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، سیدمصطفی فاطمی (مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی و دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر) درباره اینکه چه شهرهای مکمل و جایگزینی برای نوروز ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است و ضریب اشغال اقامتگاه‌ها در شهرها و استان‌های مختلف کشور به چه صورت است، گفت: شهرهایی که شلوغ می‌شوند و تعداد بالای مسافر را در آنجا داریم بیشتر نیمه جنوبی کشور است. روی تعدادی از شهرهایمان کار کردیم و شهرهای مکمل معرفی شده است. در اصفهان، شاهین‌شهر و خمینی‌شهر به عنوان شهرهای مکمل دیده شده است، در بوشهر، عسلویه جاذبه‌های خیلی خوبی در کنار دریا دارد و هم امکان اسکان و اقامت را دارد و مردم همین الان می‌توانند هتل‌ها را رزرو کنند. دلوار و دشتستان هم در بوشهر به عنوان شهرهای مکمل سفر انتخاب شده است. توصیه ما به مردم این است که به این استان خوزستان سفر کنند، دزفول، شوشتر، شوش، آبادان، خرمشهر و مسجد سلیمان نیز شهرهای مکمل مرکز این استان هستند.  

او افزود: در سیستان و بلوچستان، کنارک، دشت‌یاری (بیز و نوبندان)، زر آباد (روستای تنگ، درک) شهرهای مکمل هستند. در استان فارس، شهرهای کازرون، داراب، اقلید، مرودشت، در استان خراسان رضوی، نیشابور، سبزوار، قوچان، گناباد و تربت حیدریه. در تهران شهرستان دماوند، فیروزکوه و ری پیشنهاد سفری ما به مردم است. در استان البرز، طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد. در استان کرمان، شهر جیرفت و راین، در مازندران شهرهای ساری، کیاسر، بهشهر، گلوگاه، نکا، در هرمزگان، میناب، سیریک و بستک، در یزد، مهریز، بافق، اردکان میبد شهرهای مکمل هستند. همچنین استان‌هایی هستند که مردم می‌توانند از ظرفیت‌هایشان استفاده کنند برای مثال استان گلستان قابلیت این را دارد که مکمل سفر استان‌های مازندران و گیلان باشد و استان خراسان شمالی و استان‌های محور غرب نیز به همین صورت است.  

او در ادامه بیان کرد: استان هرمزگان، بوشهر، چابهار و مناطق آزاد ضریب اشغال ۱۰۰ را دارند. البته منطقه آزاد کیش مشکل پرواز دارد و اگر این مشکل مرتفع شود خیلی بهتر می‌تواند اسکان مسافران را داشته باشد. در استان‌های جنوبی‌مان همین الان ظرفیت در هرمزگان به ۹۰ درصد رسیده و همین الان که داریم صحبت می‌کنیم ضریب اشغال خوبی را دارد.  

فاطمی ادامه داد: خوشبختانه سازمان بنادر و کشتی‌رانی همکاری‌های خوبی را در تامین لندی‌گراف و خدمات دریایی برای قشم ایجاد کرد که موقعیت قشم، موقعیت خوبی خواهد شد. البته بحث اسکان آن هنوز جای کار دارد و باید برای اسکان اضطراری اقدامات بیشتری انجام شود. سازمان بنادر اقدامات خوبی را منطقه آزاد قشم انجام داده و در دیگر مناطق مشکلی نداریم.  

مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی، در پاسخ به این سوال که با توجه به تلاش‌های صورت گرفته در حوزه گردشگری دریایی از جمله اختصاص سوخت یارانه‌ای و اهدای تسهیلات برای نوسازی کشتی‌ها و شناورها، آیا در نوروز ۱۴۰۲ در این حوزه برنامه ریزی خاص و متفاوتی از جمله راه اندازی خطوط یا مسیرهای جدید و یا ورود ناوگان جدید مثل کشتی کروز صورت گرفته است، بیان کرد: در استان بوشهر گشت‌های دریایی به صورت مکرر وجود دارد و کمیته ویژه‌ای در ستاد هماهنگی خدمات سفر تحت عنوان کمیته دریایی و اسکله صیادی تشکیل شده است و با همکاری خیلی خوبی که مجموعه شیلات داشت اسکله‌های صیادی را در اختیارمان قرار دادند. از سویی برای این فعالیت ها، بازارچه صنایع دستی و خیام خوانی را در بوشهر خواهیم داشت که در سواحل بوشهر متمرکز است و این فعالیتی است که به صورت خاص امسال انجام شده است.  

او افزود: در استان خوزستان هم علاوه بر بحث مسیر تور هندیجان تا خرمشهر که حدود ۲۰۰ کیلومتر است، این مسیر به طور کامل به عنوان مسیر گردشگری-دریایی خوزستان پوشش داده شده است. علاوه بر آن تورهای پرنده‌نگری در ۴ شهر استان خوزستان در کنار تالاب‌هایی که استان خوزستان دارد فعال شده که این یک کار متفاوتی بوده که امسال به خدماتشان اضافه کردند. همچنین در استان سیستان و بلوچستان هم نوروزگاه‌هایی را در سواحل جنوبی داریم. در زهک و چابهار برنامه‌هایی داریم. در استان هرمزگان نیز بازی‌های ساحلی و ورزش‌های ساحلی را به تورهای گردشگری اضافه کردند. نکته‌ای که در جنوب کشور وجود دارد و در شهر بندرعباس، ما فقط نگرانی ترافیک شدید در بندر پل را داریم و از مسافرینی که به استان هرمزگان سفر می‌کنند و قصد سفر به جزیره قشم را دارند، درخواست داریم وقتی می‌خواهند از بندرعباس به سمت بندر پل حرکت کنند حتما ترافیک را چک کنند و زمانی را درنظر بگیرند که امکان انتقال‌شان به جزیره قشم با سرعت مهیا باشد.  

فاطمی درباره اینکه در ستاد سفرهای نوروزی سال ۱۴۰۲ چه تغییرات جدیدی به وجود آمده و مهمترین هدف‌گذاری‌های ستاد چیست، گفت: مهمترین هدف‌گذاری‌های ستاد برای نوروز ۱۴۰۲ هماهنگی‌هایی بود که باید بین دستگاه‌های مختلف به وجود می‌آمد و ما خیلی زودتر جلسه‌هایمان را از مهرماه شروع کردیم و این به هماهنگی‌های بیشتر کمک کرد. تقریبا تمام تلاشمان بر این شد که با حداکثر ظرفیت بتوانیم خدمات خوبی در بحث هماهنگی بین مسیر به مسافران بدهیم.  

او ادامه داد: در بحث ستاد هماهنگی خدمات سفر، بحث ماه مبارک رمضان را داریم و در این تقارن نوروز و رمضان بایستی شانیت ماه مبارک رمضان نیز حفظ شود. برای همین دستورالعمل ویژه‌ای را برای استان‌ها ابلاغ کردیم که بر آن اساس بتوانند در ماه مبارک رمضان خدمات‌رسانی مطلوبی داشته باشند.  

فاطمی در توضیح کمپین‌های ۶۰۳۰ نیز گفت: کمپین‌های ۶۰۳۰ از ۲۴ اسفند ماه در مبادی ورودی شهرها استقرار پیدا می‌کنند و با همکاری سازمان امور عشایر فعالیت دارند. آن‌ها فروش صنایع دستی عشایر را به عهده دارند و در کنار پلیس، هلال احمر و اورژانس در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرها که عمده حوادث یعنی ۶۰ درصد حوادث جاده‌ای در ۳۰ کیلومتری ورودی شهرهاست با همین هدف تشکیل شده‌اند.  

او با بیان استقرار ستاد خدمات سفر در شهرها نیز گفت: ستاد خدمات سفر امسال زودتر فعالیتشان را شروع می‌کنند و قبل از نیمه شعبان در خود شهرها مستقر می‌شوند که ما بتوانیم آنجا خدمات‌رسانی را داشته باشیم. مهم‌ترین سمت و سوی امسال ما به سمت گردشگری تخصصی است، این که ما در خوزستان تورهای تخصصی پرنده نگری، تورهای تخصصی دریایی، تورهای تخصصی کودک یا تورهای تخصصی عشایر را داریم نشان می‌دهد که امسال بیشتر به سمت گردشگری تخصصی و میراث ناملموس متمرکز شدیم.  

او در پاسخ به این سوال که آیا وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برنامه ریزی خاصی برای کنترل نرخ‌ها از جمله کنترل نرخ هتل‌ها و هواپیماها دارد، عنوان کرد: علیرغم افزایش هزینه‌های خدمات در مجموعه‌های اقامتی، توافقی که با انجمن‌ها و دفاتر شده این بوده که نرخ‌ها برای نوروز افزایش نداشته باشد و ما با همین حداقل‌هایی که داریم بتوانیم نرخ‌ها را کنترل کنیم. البته ممکن است در برخی از نقاط با افزایش نرخ مواجه باشیم، برای مثال مناطق آزاد چون دارای قانون خاص هستند و به صورت مستقیم نرخ‌گذاری می‌شوند نرخشان متفاوت است و یک تاثیر را روی افزایش نرخ‌ها خواهد داشت. در نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی و گردشگری که مدتی پیش برگزار شد، اسکان در مشهد را با روزی ۳۵ هزار تومان داشتیم و بوم‌گردی‌ها زمینه‌ای را فراهم کردند که اتفاقا همه اقشار جامعه بتوانند به سفر بروند. البته بوم‌گردی‌هایی هم هستند که خدمات بیشتری ارائه می‌دهند و ممکن است برخی خدمات اضافه روی تورهایشان داشته باشند. برای مثال شما فقط اسکان نداشته باشید، پذیرایی، ناهار، گشت شهری را هم داشته باشید که همه اینها به نرخ‌های آن مجموعه اضافه می‌شود، اما در مجموع ما بخش نظارت و کنترل را هم انجام می‌دهیم و اگر مسافران نوروزی مشاهده کردند بر خلاف نرخ بُرد فروشی انجام می‌شود می‌توانند به سامانه ما به تلفن ۰۹۶۲۹ گزارش دهند و سعی ما بر این است که ۲۴ساعته پاسخگوی شکایت‌ها باشیم.  

او درباره اینکه مردم در صورت مشاهده نرخ‌های نجومی در ایام نوروز ۱۴۰۲ چه اقدامی باید انجام دهند و برنامه‌ریزی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای واکنش سریع و برخورد با متخلف چیست، گفت: در این مورد نیز سامانه ۰۹۶۲۹ به محض دریافت گزارش به اداره کل نظات و ارزیابی اطلاع می‌دهد و در تمام استان‌ها گروه‌هایی مستقر داریم تا اینکه آن‌ها به محل اعزام شوند و موضوع را بررسی کنند. برنامه‌مان این است که ۲۴ساعته پاسخ گوی مهمانان و مسافران باشیم. این سامانه به دو زبان انگلیسی و عربی فعال شده و بازرس‌های ما و گروه‌هایی که در استان‌ها هستند برای حل مشکل به محل اعزام می‌شوند مگر اینکه موضوعی باشد که نیاز به کمیسیون بوده و باید در کمیسیون رای صادر شود که به هر حال باید به جلسه کمیسیون موکول شود اما عمده موارد را در مدت ۲۴ساعته حل خواهیم کرد.  

مدیر کل دفتر توسعه گردشگری داخلی با اشاره به مهمترین چالش‌های پیش بینی شده برای نوروز ۱۴۰۲ و بیان توصیه‌های خاصی برای مردم و مسافران نوروزی گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که داریم تغییرات ناگهانی هواست و احتمال بارندگی در نقاط مختلف کشور وجود دارد، به همین دلیل اسکان اضطراری را در نقاط مختلف کشور فراهم کردیم برای اینکه بتوانیم با سرعت کسانی که چادر زدند را به مناطق مختلفی از جمله سوله‌های ورزشی یا سالن‌هایی که در نظر گرفته شده هدایت کنیم و این از تدابیری بوده که برای امسال درنظر گرفته شده است.  

نکته دیگری که وجود دارد بحث حوادث جاده‌ای است که خوشبختانه پلیس با همکاری هلال احمر و اورژانس یک سری اقدامات را شروع کردند. ما تجربه خوبی را در سال گذشته در استان سمنان داشتیم که به بحث آتش سرد تامیم می‌یابد و این را امسال در نقاط حادثه‌خیز هم خواهیم داشت که بتوانیم در نقاط حادثه‌خیز آگاه‌سازی کنیم. نقاط حادثه‌خیز توسط راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شناسایی شده و اماکن را به پلیس ارسال کردند. استقرار خودروهای پلیس در اماکن حادثه‌خیز از برنامه‌هایی بوده که امسال در نظر گرفته شده است. بحث بازدید از اماکن گردشگری یکی از نکات مهم امسال است و بهتر است مردم برای اینکه شلوغی در اماکن گردشگری به وجود نیاید از طریق اپلیکیشن‌ها و سامانه بلیط ورودی اماکن را خریداری کنند تا اینکه در صف قرار نگیرند و بتوانند زودتر بازدیدهایشان از اماکن گردشگری را انجام دهند.  

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 10 =