. یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

کد خبر: 70437 تاریخ انتشار : دوشنبه 14 فروردین 1402 | 07:28 ق.ظ

تپه های باستانی کنارصندل میزبان جشنواره نوروزی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: جشنواره نوروزی تپه های باستانی کنار صندل با هدف تقویت نشاط اجتماعی در محوطه باستانی کنارصندل برگزار شد. به گزارش کنار صندل بهرام مسلمی مهنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و سال نو گفت: تقویت روحیه نشاط اجتماعی […]

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: جشنواره نوروزی تپه های باستانی کنار صندل با هدف تقویت نشاط اجتماعی در محوطه باستانی کنارصندل برگزار شد.

به گزارش کنار صندل بهرام مسلمی مهنی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان ضمن تبریک ایام ماه مبارک رمضان و سال نو گفت: تقویت روحیه نشاط اجتماعی از رویکردهای اصلی برنامه های فرهنگی هنری این اداره کل است زیرا با سلامت فردی و اجتماعی مردم ارتباط مستقیم دارد.

او افزود: همزمان با آغاز سال نو در هفت شهرستان جنوبی ویژه برنامه شب های نوروزی هر شب در هفت شهرستان در حال برگزاری است.

مسلمی مهنی تصریح کرد: جشنواره نوروزی تپه های تاریخی کنارصندل با همگرایی و هم افزایی موسسه فرهنگی هنری پدیده سخن و اداره میراث فرهنگی شهرستان جیرفت برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: جشنواره های نوروزی از اعتبار جدول ۱۷ که به موسسات فرهنگی هنری اختصاص داده شده در هفت شهرستان در حال برگزاری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان با اشاره به این که در اجرای جشنواره های نوروزی برنامه های مختلف برای تمامی سنین در نظر گرفته شده، بیان کرد: تئاتر و موسیقی بخشی از این برنامه ها است و موسسات فرصت را غنیمت شمرده، همچنین ویژه برنامه ای برای کودکان نیز اجرا می کنند.

مسلمی مهنی گفت: دومین اولویت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان در اجرای جشنواره های نوروزی احیای فرهنگ های بومی منطقه است.

او افزود: آواها و نغمات جنوب کرمان در کل کشور بی نظیر است نه تنها در منطقه بلکه در سطح کشور مورد توجه دوستداران هنر قرار دارند.

محمد سالاری رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جیرفت گفت: جشنواره نوروزی تپه های باستانی کنارصندل در ایام نوروز بسیار باشکوه برگزار شد و مورد استقبال مردم و گردشگران قرار گرفت.

او افزود: مسافران زیادی از استان های مختلف کشور در جشنواره حضور داشتند و با برنامه های متنوع فرهنگی که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان اجراشد به زیبایی بخشی از فرهنگ و تمدن منطقه به گردشگران تفهیم شد.

سالاری گفت: یکی از اهدف برگزاری جشنواره ها شناساندن و انتقال فرهنگ به مردم است که در این جشنواره در قالب اجرای برنامه های فرهنگی و هنری به خوبی محقق شد.

مژگان سنجری مدیر موسسه فرهنگی هنری پدیده سخن گفت: جشنواره نوروزی تپه های باستانی کنارصندل با هدف ایجاد نشاط اجتماعی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار شد.

او افزود: این جشنواره با اجرای موسیقی محلی، ساز و دهل و نی انبان، اجرای ویژه برنامه کودک، تئاتر و انجام مسابقات و بازی های بومی محلی همراه بود.

سنجری با اشاره به اجرای ویژه برنامه کودک در جشنواره نوروزی تپه های باستانی کنارصندل تصریح کرد: کتابخوانی کودک با اجرای ماندانا سنجری یکی از برنامه های اصلی این جشنواره بود که با محتوای شناساندن فرهنگ های بومی و دوستی اقوام ایرانی به جهت سفرهای نوروزی در سراسر کشور برای کودکان انجام شد.

مدیر موسسه فرهنگی هنری پدیده سخن گفت: بخش دیگری از ویژه برنامه کودک معرفی جاذبه های گردشکری جیرفت و عنبرآباد و ترویج بازی های بومی محلی با هدف کمتر استفاده کردن کودکان از موبایل و بازی های اینترنتی بود که در قالب شعر همراه با ضرب و تُمبک اجرا شد و مورد استقبال والدین و کودکانشان قرار گرفت.

سنجری گفت: کودکان و نوجوانان سرمایه های جامعه هستند و باید از طریق آموزش های متنوع و کاربردی به صورت مستقیم و غیر مستقیم راه موفقیت را برایشان هموار کرد.

مدیر موسسه فرهنگی هنری پدیده سخن ضمن تشکر از همه افرادی که برای برپایی این جشنواره تلاش کردند گفت: جشنواره نوروزی تپه های باستانی کنارصندل به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان و موسسه فرهنگی هنری پدیده سخن و همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری جیرفت، بخشداری اسماعیلیه، دهیاری و شورای اسلامی روستای کنار صندل، مجتمع همیار روستا و هیئت ورزش های روستایی و بازی های بومی محلی در محوطه باستانی کنار صندل برگزار شد و مورد استقبال مردم، مسافران نوروزی و گردشگران قرار گرفت.

تپه های باستانی کنارصندل با قدمت بیش از ۶ هزار سال یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان جیرفت است که اکثر گردشگران داخلی و خارجی به واسطه قدمت تاریخی این جاذبه گردشگری، شهرستان جیرفت را با نام کهن ترین سرزمین جهان می شناسند.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =