. چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 72162 تاریخ انتشار : یکشنبه 17 اردیبهشت 1402 | 12:50 ب.ظ

تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن خرما در جنوب کرمان

معاون بهبود تولیدات گیاهی جنوب کرمان ضمن اشاره به وضعیت مطلوب تولید خرما در جنوب کرمان، از تولید ۲۰۰ الی ۲۲۰ هزار تن این محصول خبر داد. به گزارش کنارصندل به نقل از ایانا ، پیمان نامور در رابطه با وضعیت تولید خرما در جنوب کرمان گفت: وضعیت  تولید خرما در جنوب کرمان  بسیار عالی […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی جنوب کرمان ضمن اشاره به وضعیت مطلوب تولید خرما در جنوب کرمان، از تولید ۲۰۰ الی ۲۲۰ هزار تن این محصول خبر داد.

به گزارش کنارصندل به نقل از ایانا ، پیمان نامور در رابطه با وضعیت تولید خرما در جنوب کرمان گفت: وضعیت  تولید خرما در جنوب کرمان  بسیار عالی است و در برخی از نخلستان‌ها عملکرد تولید خرما بیش از ۱۰ تن در واحد سطح است. هر سال حدود ۴۰۰ هکتار به سطح نخلستان‌های استان اضافه می‌شود.

نامور در خصوص خرماهای تولیدی در جنوب کرمان بیان کرد: ارقام تجاری مضافتی، کلوته، مرداسنگ، عمدتا صادراتی هستند. خرماهای خشک و نیمه خشک زاهدی، پیارم، مجول و خرماهای زودرس آل مهتری و شکری و خرماهای دیررس هلیله‌ای از عمده خرماهایی هستند که در جنوب کرمان تولید می‌شوند.

به گفته وی، در جنوب کرمان خرمای غیر بازار پسند وجود ندارد.

این مقام مسئول افزود: میزان تولید خرما در جنوب کرمان ۲۰۰ الی ۲۲۰ هزار تن است و از موارد ذکر شده، ارقام تجاری و کلوته به کشورهای دیگر صادر می‌شوند.

به گزارش کنارصندل به نقل از ایانا، خرمای کلوته یکی از خرماهای صادراتی استان کرمان است. این خرما از نوع تر که دارای خاک قرمز و همواره رطب و خرمای آن به رنگ سیاه است. شباهت این گونه خرما با خرمای مضافتی به حدی است که در بعضی از نقاط مردم قادر به تشخیص این دو گونه خرما نیستند. از بهترین مکان‌های کشت این میوه جیرفت کرمان است.

همچنین، بیش از ۹۰ هزار تُن خرمای کلوته در جنوب کرمان که به هندوستان ایران شهرت دارد، تولید می‌شود که ۴۵ هزار تن آن صادر می‌شود. سطح زیر کشت انواع خرما در جنوب استان کرمان ۳۱ هزار هکتار و بیشترین سهم آن نیز مربوط به شهرستان عنبرآباد است.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =