. یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 73234 تاریخ انتشار : جمعه 29 اردیبهشت 1402 | 18:06 ب.ظ

امام جمعه جیرفت : نخبگان ازدواج و فرزندآوری را فرهنگ سازی کنند

حجت الاسلام میثم تارم گفت: قشر ممتاز و فرهیختگان ما که درآمد بهتری نسبت به دیگر اقشار جامعه دارند همچون اساتید دانشگاه ها و وکلا باید با عمل و رفتار خود ازدواج و فرزندآوری را فرهنگ سازی کنند و نگاه مردم نسبت به فرزند کمتر زندگی بهتر را تغییر دهند. به گزارش کنارصندل به نقل […]

حجت الاسلام میثم تارم گفت: قشر ممتاز و فرهیختگان ما که درآمد بهتری نسبت به دیگر اقشار جامعه دارند همچون اساتید دانشگاه ها و وکلا باید با عمل و رفتار خود ازدواج و فرزندآوری را فرهنگ سازی کنند و نگاه مردم نسبت به فرزند کمتر زندگی بهتر را تغییر دهند.

به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری شبستان از جنوب کرمان، ظهر امروز (۲۹ اردیبهشت ماه) حجت الاسلام میثم تارم در خطبه های نماز جمعه جیرفت، ضمن تبریک پیشاپیش دهه کرامت، گفت: حضرت معصومه (س) بعد از امام رضا (ع) دومین فرزند با فضیلت و با بصیرت امام موسی بن جعفر (ع) است، بانویی که بعد از آمدن امام رضا (ع) به ایران کمتر از ۹ ماه تصمیم گرفت برای یاری امام زمانش با تعدادی از برادران و برادر زاده های خود از  مدینه به ایران هجرت کند.
امام جمعه جیرفت افزود: آن حضرت در هجرت به ایران  در نزدیکی های قم بیمار شد و در نتیجه به ملکوت اعلا پیوست درست است که به لحاظ ظاهری به امام معصوم (ع) نرسید اما این حرکت حضرت معصومه (س) برکات فراوانی برای اسلام به ویژه کشور ما داشته و دارد.
وی تأسیس حوزه علمیه قم در جوار بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) را از برکات وجودی آن حضرت برشمرد و ابراز کرد: امام صادق (ع) و بنا بر روایات، سال علم از قم به سایر نقاط جهان فوران خواهد کرد و جهانیان به فیض خواهند رسید که این مهم به دلیل وجود حضرت معصومه (س) است.
حجت الاسلام تارم اظهار کرد: امام صادق (ع) قبل از تولد امام موسی کاظم (ع) خبر دادند که قم حرم ما اهل بیت (ع) است و فرزندی از فرزندان موسی بن جعفر (ع) در آنجا دفن می شود که مورد احترام ما است.
خطیب جمعه جیرفت با بیان این مطلب که دختران و بانوان ما باید در ولایت پذیری و بصیرت حضرت معصومه (س) را الگو قرار دهند، تصریح کرد: دشمنان با تبلیغات سوء همه توان خود را در اغتشاشات به کار بردند تا دختران و زنان ما را از حجاب و عفاف دور کنند اما بصیرت این شیر دختران و شیر زنان مانع دست یابی دشمنان به آرزوی ننگین شان شد.
وی با اشاره به ۳ خردادماه سالروز فتح خرمشهر، عنوان کرد: برای دشمن غیرقابل تصور بود که رزمندگان اسلام و سربازان امام راحل بتوانند خرمشهر را از دست آنها پس بگیرند بنابراین صدام اعلام کرد اگر ایران بتواند خرمشهر را از دست ما باز پس بگیرد من کلید بصره را به آنها می دهم یعنی ما تسلیم هستیم.
حجت الاسلام تارم ادامه داد: در فضای غیر قابل تصور صدام، شرق و غربی که آن روز در حقیقت پشتیبان و عاملان جنگ هشت ساله بودند با اعجاز الهی، اخلاص و ایمان رزمندگان، عنایت امام عصر (عج) و حضرت زهرا (س) و دعاهای امام امت در جماران، این پیروزی کم نظیر برای اسلام و رزمندگان اسلام حاصل شد.
امام جمعه جیرفت خاطرنشان کرد: با فتح خرمشهر دشمن برای همیشه طمع تصرف و حمله به ایران و تهران را از ذهن خودش بیرون کرد و فهمید آنچه که او در تخیل خود داشته امکان پذیر نیست.
وی سالروز فتح خرمشهر را یوم الله خواند و گفت: باید این یاد شهدای فتح خرمشهر را گرامی بداریم و از خانواده های معظم آنها تجلیل کنیم و همواره مفاهیم با ارزش این فتح بزرگ را به نسل نوجوان و جوان منتقل کنیم.
حجت الاسلام تارم اعتماد و توکل به خداوند را عامل دست یابی پیروزی دانست و افزود: هرگاه به خداوند توکل کنیم و از او یاری بخواهیم قطعا خداوند ما را یاری خواهد کرد همچنان که در جنگ ۵ روزه به فلسطین کمک کرد.
خطیب جمعه جیرفت ابراز کرد: در جنگ ۵ روزه ای که اسرائیلی ها بر علیه فلسطین و غزه راه انداختند هرگز تصور نمی کردند در این جنگ فلسطین و غزه بتواند پیروز شود و برای آنها قابل تصور نبود که گنبد آهنین ناتوان در رهگیری موشک های مقاومت باشد و موشک ها به نقاط امن اسراییل اصابت کنند.
وی با بیان این مطلب که در جنگ ۵ روزه رژیم صهیونسیتی ذلیلانه تن به خواسته های جبهه مقاومت داد، اظهار کرد: امروز اسراییل با تبلیغات رسانه ای وانمود می کند که پیروز این نبرد شده ام شبکه های اسرائیلی اعلام کردند حزب الله، جبهه مقاومت و مردم فلسطین در جنگ ۵ روزه پیروز شدند.
حجت الاسلام تارم تاکید کرد: هدف اسراییل از راه اندازی جنگ ۵ روزه این بود که بتواند ناآرامی های داخل اسراییل را به آرامش تبدیل کند اما موفق نشد و همچنان ناآرامی ها و تظاهرات به صورت روزانه در اسرائیل در حال برگزاری است.
امام جمعه جیرفت با بیان این مطلب که امام امت می فرماید؛ فتح خرمشهر ها در پیش داریم، خاطرنشان کرد: امروز نیز همچون فتح خرمشهر می توان با توکل و اعتماد به خداوند و با انجام کار جهادی و مخلصانه در همه عرصه ها پیروز و موفق شد.
وی با اشاره به ۳۰ اردیبهشت ماه روز ملی جمعیت، ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بیش از ۵۰ مرتبه در کمتر از ۱۵ سال مسئله جمعیت را با حساسیت گوشزد و مطرح کرده و جمعیت یکی از مولفه های قدرت هر کشوری جمعیت است.
حجت الاسلام تارم عنوان کرد: امروز دانشمندان بر این باورند که ما در پنجره جمعیتی قرار داریم یعنی وضعیت فعلی مطلوب نیست و اگر اقدامات لازم نسبت به ازدواج و فرزند آوری صورت نگیرد در سال ۱۴۲۵ یعنی حدود ۲۳ سال دیگر با بحران جمعیتی مواجه خواهیم شد.
خطیب جمعه جیرفت افزود: اگر هر خانواده ای صاحب ۴ فرزند شود کشور وارد بحران جمعیتی نخواهد شد اما متاسفانه بسیاری از اقشار مختلف و حتی نخبگان در ظاهر شعار فرزند آوری را سر می دهند اما زندگی شان حکایت دیگری دارد.
وی خاطرنشان کرد: قشر ممتاز و فرهیختگان ما که درآمد بهتری نسبت به دیگر اقشار جامعه دارند همچون اساتید دانشگاه ها و وکلا باید با عمل و رفتار خود بتوانند این مهم را فرهنگ سازی کنند و نگاه مردم نسبت به فرزند کمتر زندگی بهتر را تغییر دهند.
حجت الاسلام تارم ازدواج و فرزندآوری را مستلزم حمایت دانست و عنوان کرد: باید با در نظر گرفتن مشوق هایی زمینه ازدواج آسان و فرزند آوری فراهم شود.
حجت الاسلام تارم با بیان این مطلب که سن ازدواج نباید افزایش یابد، اظهار کرد: یکی از راه های تسهیل ازدواج تشکیل انجمن های مردم نهاد همسریابی با مجوز است.
امام جمعه جیرفت با تاکید بر این که ازدواج و فرزندآوری باید فرهنگ سازی شود، بیان کرد: امیدواریم با در نظر گرفتن آموزه های دینی و توصیه های مقام معظم رهبری، دچار بحران جمعیتی نشویم.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 2 =