. یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲

کد خبر: 73479 تاریخ انتشار : سه شنبه 2 خرداد 1402 | 07:09 ق.ظ

اجتماعی ترین و نمایشی ترین رویداد دراماتیک و هنری تئاترخیابانی جنوب استان کرمان/ مهدیه مجاز

دراماتیک ترین و نمایشی ترین اتفاق هنری اردیبهشت ماه سال۱۴۰۲ شهر جیرفت با برگزاری جشنواره باشکوه ومقدس تاترخیابانی رضوی مزین به نام امام رضا (ع) و با حضور مشتاقان تاتر علاقمندان هنرهای نمایشی وبازیگران توانمند و با استعداد به ثمر نشست وبرگی از تاریخ هنرهای دراماتیک ونمایشی شهر جیرفت رقم خورد و تاثیرات تاتر و […]

دراماتیک ترین و نمایشی ترین اتفاق هنری اردیبهشت ماه سال۱۴۰۲ شهر جیرفت با برگزاری جشنواره باشکوه ومقدس تاترخیابانی رضوی مزین به نام امام رضا (ع) و با حضور مشتاقان تاتر علاقمندان هنرهای نمایشی وبازیگران توانمند و با استعداد به ثمر نشست وبرگی از تاریخ هنرهای دراماتیک ونمایشی شهر جیرفت رقم خورد و تاثیرات تاتر و آثار فردی اجتماعی و فرهنگی اش بر ذهن تماشاگران خردو کلان نشست .

کودکان مشتاق هنر تاتر پابه پای بازیگران وکارگردانان درصف اول تماشاگران تاترهارا دنبال می کردند. تاتر پیر و جوان نمی شناسد، مشتاقان پابه سن گذاشته وخردمند، پابه پای کودکان و نوجوانان در اجرای نمایشها حضور داشتند ولذت مضاعفی از اجراها بردند .

هنر تاتر هنر زنده و مستدامی است که تماشای آن لذت خاصی برای تماشاگران در بردارد .بازیگران کارگردانان وگروههای نمایشی ازشهرهای مختلف ایران با فرهنگها، گویشها و زبانهای خاص و بسیار زیبا وجذاب و قابل احترام و ستایش وارد جیرفت شدند و نام امام رضا علیه السلام زینت بخش شکوه این جشنواره بود .

جیرفت میهمان مراسم بسیارباشکوهی از هنرمندان قدرتمند و توانمند ایران بود. شهرآبا و اجدادی ام جیرفت مبارکت باد که به نام امام رضا میزبان جشنواره خیابانی تاتررضوی بودی .مدیران و دست اندرکاران تاتر رضوی جیرفت دستمریزاد وخداقوت بزرگمردان ،تاریخ هنر جیرفت را ارتقا بخشیدید. تاتر خیابانی با تماشاگران اتفاقی ورهگذرش یکی ازراههای ارتقا فرهنگ آموزش و تعالی انسانهاست ،در تاتر خیابانی ارتباط بازیگر با تماشاگر وفی البداهه بودن گفتگوهای آنها به حدی جذاب وزیباست که هنر بازیگرراصدچندان می کند.

تاترخیابانی ازوجوه اجتماعی ومستند برخوردار است ودرباره مسایل روز مردم اظهارنظرمی کندویامردم را نسبت به مسائل اجتماعی بیشترآگاه می سازد .درتاترخیابانی گیشه وبلیط فروشی حذف می شودچون قرار نیست بده بستان مادی بین تماشاگران وبازیگران صورت بگیردواین نوع نمایش هاعموما رایگان هستند.تاترخیابانی ازعنوانش پیداست که درخیابان و برای عموم مردم وبرپایه مسائل روزمره اجرا می شود.تاترخیابانی ازچارچوب های رسمی تاترتبعیت نمی کندوباید درزمان محدود وکمی خودرابه مخاطبان درحال گذرش نشان بدهد.جامعه سنتی ورو به مدرنیته مادرحال عبورازمعضلات بحرانها و پدیده های فکری اجتماعی خاصی است. تفکرهنرمند وتاترخیابانی بایک حس متعهدانه مسئولانه ودلسوزانه برآن است تامردم را وادارد درباره خودش ومسائلش بیشترفکر کندوآگاهی جمعی و عمومی رابالاتر ببردهرچه آگاهی مردم‌پایین ترباشد رشد اجتماعی وتغییروتحولات اجتماعی کندتر است .

تاترخیابانی تماشاگران را به تفکر و تامل وادار می کند آگاهی وبالابردن شعور وفهم و سواد اجتماعی هدف ارزشمند تاتر خیابانی است.با اجراهای نمایشهای خیابانی جامعه و مردم و دولتها مسیردرست خود را پیدا می کنند و تاترخیابانی همگی را وادار به تفکر و اندیشه می نماید تا گروهی و دسته جمعی ازاقشارمختلف اجتماع باهم به فکر فرو رویم و چاره ای بیاندیشیم .

تماشاگران تاتر خیابانی رهگذران خیابانها هستند، از دستفروشها ،دلالها ،زنان خانه دار و شاغل کودکان پارکها وبچه های کار ،رفتگرها و تحصیلکرده ها همه و همه شاهدونظاره گراجراهای خیابانی می شوندتاثیرذهنی تاترخیابانی سطح تفکر و اندیشه و صاحب نظری را در اجتماع بالا می برد واکنشها وقضاوت های مردم ،همچین گفتگوی مردم و بازیگران میزان درد رنج فقر سختی ها بینش و زندگی افراد را به نمایش می کشد تکه کلامهای مردم به بازیگران وشریک وغرق شدن آنهادرقصه نمایش ها نشان می دهدانسانها ذاتا تاتر را دوست دارند و زنده بودن اجرای نمایش ها لذت هزاران برابری نسبت به تماشای سینماوتلویزیون نصیب تماشاگران می سازد.

تاترخیابانی زیاد به مسایل عمیق و فلسفی نمی پردازد بلکه تازه ترین رویدادهای اجتماعی و سیاسی را به چالش می کشد.هدف تاتر واجراهای خیابانی این است که مردم زودتروسریعتر کنش فکری وعملی خود را نسبت به مسایل روز اجتماع بروزدهند وسواد وفهم اجتماعی سیاسی فرهنگی خودرا بالا ببرند .تاترخیابانی سکوی پرش مغزهای متفکر و روشنفکران اجتماعی بخصوص هنرمندان است تا با اجرای تاتروهنرهای نمایشی به اهداف سازنده خود درجهت رشد اجتماعی ودینی افراد برسند .جشنواره دینی مذهبی تاتر خیابانی رضوی با ریشه های مذهبی و عشق و علاقه به انبیا واولیا خداوند بخصوص امام رضا علیه السلام انگیزه های دینی مردم را تقویت می کند و باردیگربه زیباترین شکل ممکن ارزشهاو آرمانهای دینی و معنوی را به مردم یادآوری می کند.

تاترخیابانی رضوی با انگیزه های دینی و معنوی تزکیه و پاکسازی روح و روان انسانهارا دربردارد.شهرجیرفت میزبان دراماتیک ترین اتفاق هنری بزرگی بود که بارمعنوی و مذهبی جشنواره تاتر رضوی قابل وصف نیست وچه بساقلبهای زیادی متوجه حضور مقدس وعزیزامام رضا علیه السلام شدند،نوروجود این امام همام باخورشید روشنی از اگاهی وفهم بر پهنه شهر کهن و قدیمی جیرفت گسترد.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 4 =