. پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

کد خبر: 74853 تاریخ انتشار : یکشنبه 28 خرداد 1402 | 15:43 ب.ظ

شهروند رودانی اشیای تاریخی گرانبها را تحویل میراث فرهنگی داد +عکس

یک شهروند رودانی اهل کمیز در اقدامی فرهنگی ۳۴ قطعه تاریخی چند هزار ساله را تحویل میراث فرهنگی استان هرمزگان داد. به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس شه‌در شیرانی مرد میانسال اهل کمیز رودان کوزه های تاریخی متعلق به هزار سال قبل از اشکانیان را به شرط فرهنگ سازی تحویل میراث […]

یک شهروند رودانی اهل کمیز در اقدامی فرهنگی ۳۴ قطعه تاریخی چند هزار ساله را تحویل میراث فرهنگی استان هرمزگان داد.

به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس شه‌در شیرانی مرد میانسال اهل کمیز رودان کوزه های تاریخی متعلق به هزار سال قبل از اشکانیان را به شرط فرهنگ سازی تحویل میراث فرهنگی هرمزگان داد.

شه در شیرانی از علاقمندان به تاریخ این مرز و بوم در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: منطقه کمیز یک منطقه تاریخی است که ما در دوران کودکی در آنجا بازی می کردیم و در اطراف منطقه ما در محلی به نام تمب مارون کوزه شکسته های فراوانی هم به چشم می خورد که پس از بارندگی از زیر خاک بیرون می آمد و اکثرا بر روی آنها تصویر مار حکاکی شده بود.

وی با تاکید بر حفظ اصالت فرهنگی هر منطقه در تمامی برهه های تاریخی، به قدمت شهر تاریخی رودان اشاره کرد و گفت: تاریخ رودان ناشناخته مانده  و امکان دارد قدمت آن حتی بیشتر از قدمت منطقه جیرفت باشدکه باید از سوی مسئولان میراث فرهنگی احیا و حفظ شود و من نیز سعی کردم به نوبه خودم کاری برای فرهنگ و تاریخ شهرم انجام دهم.

شیرانی در تشریح چگونگی دست یافتن به کوزه های تاریخی اضافه کرد:شغل من آزاد است و هنگامی که کارگران مشغول کاشت دکل برق روی ردیف مشخص شده بودند متوجه کوزه ها شدم که بلافاصله نیز سعی کردم آنها را سالم خارج کنم تا آسیب نبیند.

این شهروند رودانی ادامه داد: پس از کشف کوزه ها کمی نگران بودم اما تصمیم گرفتم که آنها را تحویل دهم تا در معرض دید همگان قرار گیرد که در این میان برخی وحشت داشتند و باور نمی کردند که من بخواهم چنین کاری انجام بدهم، بسیاری هم فکر می کردند دروغ می گویم، ولی با این تفاسیر به همه ثابت کردم که میتوان با تحویل دادن اشیای تاریخی به حفظ و حراست فرهنگ و تاریخ منطقه کمک کرد.

وی اضافه کرد: گفتم ریسک می کنم و خیلی ها مانع شدند و نمی گذاشتند اما من کار خودم را انجام دادم و هنگام تحویل اشیا که حدود ۳۴ قطعه را تشکیل می داد، از مسئولان میراث فرهنگی خواستم که در این زمینه فرهنگ سازی شود تا تمام کسانی که اشیای تاریخی را پیدا می کنند، بدون هراس و نگرانی بیایند و آن را تحویل دهند، میراث فرهنگی نیز پذیرفت و زحمت کشیدند قبول کردند و من هم در قدم اول آمدم و اشیا را تحویل دادم.
شیرانی گفت: اگر در خصوص تحویل اشیای تاریخی فرهنگ سازی خوبی انجام شود، مردم اگر چیزی جمع آوری کرده باشند می آیند و تحویل می دهند تا اصالتمان حفظ شود.

این اشیا هم اکنون در موزه مردم شناسی بندرعباس نگهداری شود.

نظرات بینندگان:

  1. حمید گفت:

    درود بر شرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =