. چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 75789 تاریخ انتشار : سه شنبه 13 تیر 1402 | 11:36 ق.ظ

اجرای طرح زراعت چوب در ۱۷۶ هکتار از عرصه‌های جنوب کرمان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان گفت: در راستای تامین نیاز اولیه صنایع چوب کشور، طی یکسال گذشته در ۱۷۶ هکتار از عرصه‌های این منطقه طرح زراعت چوب اجرا شد.  به گزارش کنارصندل به نقل خبرگزاری فارس از جنوب کرمان، قاسم رحیمی‌نیا امروز در تشریح عملکرد یکساله اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری این اداره […]

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب استان کرمان گفت: در راستای تامین نیاز اولیه صنایع چوب کشور، طی یکسال گذشته در ۱۷۶ هکتار از عرصه‌های این منطقه طرح زراعت چوب اجرا شد.

 به گزارش کنارصندل به نقل خبرگزاری فارس از جنوب کرمان، قاسم رحیمی‌نیا امروز در تشریح عملکرد یکساله اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری این اداره کل به نقش مهم زراعت چوب در ایجاد فضای سبز تاکید و خاطرنشان کرد: علاوه بر نقش مهمی که این طرح در ایجاد فضای سبز دارد می‌تواند در مهار کردن ریزگردها، تولید اکسیژن و جذب دی اکسید کربن نیز نقش بسزا و تأثیرگذاری داشته باشد.

وی با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب از گونه‌های سریع‌الرشد و چوبده در ۱۷۶ هکتار از عرصه‌های جنوب کرمان، بیان داشت: حفاظت از جنگل‌های طبیعی یکی از مهمترین اهداف توسعه زراعت چوب است که در طرح زراعت چوب برای جلوگیری از نابودی جنگل‌های طبیعی اجرا می‌شود و می‌کوشد که در راستای تأمین چوب مورد نیاز کارخانجات و صنایع چوبی موجب جلوگیری از نابودی جنگل‌های طبیعی شود.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان، ترغیب مردم و بخش خصوصی برای وارد شدن به این صنعت و اعطای تسهیلات و بسته‌های حمایتی را ضامن توسعه زراعت چوب در منطقه خواند و تصریح کرد: از سیاست‌های تشویقی این اداره کل در راستای فعال کردن این بخش، می‌توان به توزیع نهال رایگان از گونه‌های چوبده و سریع‌الرشد، معرفی به بانک‌ها جهت دریافت تسهیلات بانکی درازمدت و خرید تضمینی اشاره کرد.

رحیمی‌نیا ضمن اشاره به دو ناحیه رویشی جنگلی ایرانی_ تورانی _ خلیج‌فارس و عمانی در جنوب کرمان افزود: در ناحیه رویشی جنگلی ایرانی تورانی یا سردسیری گونه‌های منحصر به‌فرد بنه، بادام کوهی، کیکم، ارس، ارچن، نسترن، داغداغان، زرشک، گیاهان دارویی شامل مورد، آنغوزه، وشا، زیره و همچنین گونه منحصر به‌فرد انار شیطان یا گلپرک و همچنین در مناطقی از جبالبارز گونه ذخیره‌گاهی شیشم(جک) وجود دارد.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان عنوان داشت: توسعه، نگهداری و تجهیز پارک جنگلی به میزان ۳٠٠ هکتار، ۱۲۷٠ هکتار آبیاری و مراقبت از جنگل‌کاری، تولید ۱۹۲٠ هزار اصله نهال، تهیه طرح مدیریت ذخیره‌گاه جنگلی به میزان ۹۷۴۲ هکتار و همچنین شناسایی، تعیین حدود و آگهی ۲۴۷۲٠ هکتار ذخیره‌گاه جنگلی در جنوب کرمان نیز از دیگر اقدامات اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل طی یکسال گذشته است.

 وی در پایان مردم و جوامع محلی هر منطقه را بهترین حامیان منابع طبیعی دانست و گفت: همکاری مردم با منابع طبیعی می‌تواند نقش اساسی در حفاظت از این مواهب الهی و توسعه پایدار منطقه داشته باشد.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 4 =