. یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲

کد خبر: 79032 تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 مهر 1402 | 21:02 ب.ظ

وزیر میراث فرهنگی: اعتبار ویژه‌ای به ارگ جهانی بم اختصاص می‌یابد

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که علاوه بر اعتبارات مندرج در ردیف قانون بودجه، برای(مرمت و ساماندهی) ارگ جهانی بم و سایر بناهای تاریخی این شهرستان اعتبار ویژه‌ای در نظر می‌گیریم و اضافه می‌کنیم. به گزارش کنارصندل به نقل از ایرنا ، سیدعزت الله ضرغامی شامگاه سه‌شنبه در جریان حضور در ارگ تاریخی بم […]

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که علاوه بر اعتبارات مندرج در ردیف قانون بودجه، برای(مرمت و ساماندهی) ارگ جهانی بم و سایر بناهای تاریخی این شهرستان اعتبار ویژه‌ای در نظر می‌گیریم و اضافه می‌کنیم.

به گزارش کنارصندل به نقل از ایرنا ، سیدعزت الله ضرغامی شامگاه سه‌شنبه در جریان حضور در ارگ تاریخی بم در جمع خبرنگاران افزود: موزه ها جزو اولویت های کاری ما هستند و امسال نیز اعتبار موزه ها توسط مجلس شورای اسلامی افزایش پیدا کرد که با توجه به اولویت موزه بم به طور حتم اعتبار اضافه تری نسبت به آنچه مصوبه بودجه ۱۴۰۲ است برای آن درنظر می‌گیریم.

ارگ بم و منظر فرهنگی آن ۱۷ تیر سال ۸۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید؛ این بنای ارزشمند تاریخی که در ۱۹۵ کیلومتری شرق مرکز استان کرمان قرار دارد قبل از آن در سال ۱۳۴۵، با شماره ۵۱۹ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده بود.

غیر از ارگ بم، هشت اثر دیگر تاریخی و طبیعی استان کرمان ثبت جهانی است. باغ سحرانگیز شاهزاده، روستای شگفت‌انگیز و دستکند میمند در شهربابک، بخشی از بیابان عظیم لوت و قنات های پر آب و حیات‌بخش گوهرریز جوپار، اکبر آباد و قاسم آباد بم و نیز ۲ کاروانسرای گنعجلیخان شهر کرمان و چاه کوران شهرستان راور از دیگر آثار ثبت جهانی است. در کنار این آثار طبیعی و تاریخی، گلیم شیرکی پیچ سیرجان نیز به سبب کسب عنوان دهکده جهانی گلیم برای روستای دارستان این شهرستان از دیگر آثار جهانی دیار کریمان به شمار می رود.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =