. چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 84865 تاریخ انتشار : سه شنبه 19 دی 1402 | 12:40 ب.ظ

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمان:کشف ۱۶ بمب در کرمان مربوط به سالگرد اغتشاشات بود

به گزارش کنارصندل، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با تشریح اقدامات دولت در برگزاری مراسم سالگرد گفت: عامل انتحاری اول چون به حلقه امنیتی خورده بود و نتوانست عبور کند، آنجا در مسیر گلزار و بافاصله زیاد از مزار حاج قاسم خود را منفجر کرد. دکتر جلالی در نشست خبری افزود: امسال برای […]

به گزارش کنارصندل، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با تشریح اقدامات دولت در برگزاری مراسم سالگرد گفت: عامل انتحاری اول چون به حلقه امنیتی خورده بود و نتوانست عبور کند، آنجا در مسیر گلزار و بافاصله زیاد از مزار حاج قاسم خود را منفجر کرد.

دکتر جلالی در نشست خبری افزود: امسال برای اولین بار در کنار دوبین های هوشمند و همه تدابیر زیرساختی، از سگ موادمنفجره‌یاب هم استفاده شد، نیروهای چهره زن هم در اطراف مسیرها حضور داشتند.وی بیان کرد: فنس‌کشی اطراف گلزار که هنگام اجرا، عده‌ای معترض بودند، به طور کامل انجام شد و تروریست ها چون نمی توانستند وارد محدوده گلزار شوند و به سر مزار و انبوه جمعیت برسند، به‌اجبار وقتی با حلقه امنیتی مواجه شدند، خودشان را منفجر کردند.

جلالی گفت: اگر تروریست ها می توانستند از داخل جنگل خود را به گلزار شهدا برساند، به طور قطع به داخل انبوه جمعیت داخل گلزار مراجعه می کردند.وی ضمن تشریح تدابیر امنیتی انجام شده توسط دولت و دیگر ارکان حاکمیت گفت: پایش تصویری محدوده گلزار شهدا کامل شده و نقطه کور دوربینی در آنجا نداریم.

جلالی اظهارداشت: محدوده رینگ امنیتی از گلزار و نقاط مشرف به آن تا بزرگراه که پل گنبدجبلیه است تعریف می شود.وی گفت: در انفجار دوم در فیلم ها مشخص است، تروریست می آید و به حلقه امنیتی می خورد، صبر می کند زیرا نمی تواند از سد امنیتی عبور کند لذا وقتی اتوبوس می آید و جمعیتی را پیاده می کند، خود را منفجر می کند.

جلالی گفت: اینطور نبوده که یک بمب داخل رینگ امنیتی جاساز کنند یا تله انفجاری بکارند، عملیات انتحاری بوده است.وی در مورد خودرو پژو حاضر در محل انفجار اول نیز توضیح داد که خودرو مربوط به یکی از موکب ها بوده که کارت تردد داشته تا اقلام موکب را انتقال دهد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمان در پاسخ به چرایی اطلاع رسانی با تاخیر در مورد برخی ابعاد این حادثه امنیتی گفت: باتوجه به مختصات مهم این رویداد امنیتی منتظر بودیم اقدامات عوامل امنیتی به مراحل نهایی برسد و پس از احصای اطلاعات دقیق این کار انجام گیرد.

وی بیان کرد: محل انفجار تا مزار حاج قاسم حدود ۲ کیلومتر فاصله دارد که نشان می دهد ترویست ها از سر استیصال آنجا عملیات انتحاری کردند.معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان با بیان اینکه تمامی کوه های مشرف به گلزار توسط عوامل فراجا پشتیبانی می شد گفت: همانطور که ۲ عضو قضایی و ناظر شورای تامین اعلام کردند، اقدامات زیرساختی دولت به طور کامل انجام شده، استاندار در ۲ جلسه شورای امنیت کشور برای تامین زیرساخت ها حضور داشته و اگر کوتاهی از سوی عوامل امنیتی شده بود، مشخص بود.جلالی گفت که توسعه رینگ امنیتی گلزار شهدا منوط به ساماندهی بزرگراه و اجرای طرح جامع گلزارشهداست که در دست اجرا قرار دارد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمان همچنین درپاسخ به یک خبرنگار مبنی بر اعلام کشفیات بمب ها توسط مقام های قضایی، گفت: کشف ۱۶ بمب مربوط به سالگرد اغتشاشات و مرگ مهسا امینی بود که وزارت اطلاعات هم بیانیه داده بود؛ دادستان تاکید کرد که اهداف این افراد انفجار در گلزار شهدا نیز بوده است.وی همچنین تاکید کرد: کشف جلیقه های انتحاری نیز مربوط به چند ساعت بعد از انفجارهای ترویستی بود که توسط عوامل امنیتی انجام شد.جلالی گفت: قبل از انفجارها در استان کشفیات بمب و جلیقه انفجاری نداشتیم.

وی همچنین تمهیدات برگزارکنندگان مراسم سالگرد در دو بخش ایمنی و امنیتی را تشریح کرد و گفت که با چه ملاحظات سختگیرانه حتی کار استقرار موکب ها، گازکشی برای آنها، تامین آب، برق و سایر خدمات به طور مدیریت شده انجام گرفته است.

جلالی اظهارداشت: ستاد برگزاری مراسم شهید سلیمانی در چهارمین سالگرد ۱۶ کمیته دارد و ۲ کمیته اختصاصی برای ایمنی  و امنیت در آن تشکیل شده که نشان می دهد به سبب اهمیت موضوع ما حتی مسائل ایمنی و امنیتی را جداگانه پیش بردیم.وی با اشاره به دایر شدن ۲۶۰ موکب و تامین نیازمندی ها و زیرساخت های موردنیاز آنها گفت: با محوریت دولت همه این اقدامات در بحث گاز، برق، آب، سرویس های بهداشتی و تامین فضای پارکینگ چندبرابر پارسال به خوبی انجام شد.

جلالی گفت: در بحث تمهیدات ایمنی و امنیتی حتی در روز راهپیمایی به موکب های در طول مسیر اجازه توزیع خوراکی و غذا ندادیم تا جمعیت شکل نگیرد و راهپیمایی دچار مشکل نشود.به گفته وی، چیدمان محل استقرار نیروهای مختلف امدادی و عملیاتی نیز به گونه ای بود که دیدید در ۲ انفجار، آمبولانس ها و اتوبوس آمبولانس ها باوجود تراکم جمعیت به موقع برای امدادرسانی رسیدند.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =