. یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 86073 تاریخ انتشار : دوشنبه 16 بهمن 1402 | 13:10 ب.ظ

معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان :

تنها راه کنترل بهینه آبهای سطحی و تغذیه سفره های آب زیر زمینیاجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در بالا دست شهرها و روستاها است

‍ ‍ همزمان با ایام الله دهه فجر معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان: تنها راه کنترل بهینه آبهای سطحی و تغذیه سفره های آب زیر زمینی و همچنین جلوگیری از خطر سیلاب‌ها اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در بالا دست شهرها و روستاها است. ظهر امروز با حضور دکتر جلالی معاون سیاسی و امنیتی […]

‍ ‍ همزمان با ایام الله دهه فجر معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان: تنها راه کنترل بهینه آبهای سطحی و تغذیه سفره های آب زیر زمینی و همچنین جلوگیری از خطر سیلاب‌ها اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در بالا دست شهرها و روستاها است.

ظهر امروز با حضور دکتر جلالی معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمان، منصور شکرالهی نماینده شش شهرستان جنوبی در مجلس شورای اسلامی،  قاسم رحیمی نیا مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان پروژه پخش سیلاب سایت یک حوزه  آبخیز زهکلوت شهرستان جازموریان به بهره برداری رسید.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان در حاشیه این مراسم به نقش مهم پروژه های آبخیزداری اشاره کرد و گفت: پروژه های آبخیزداری در افزایش پوشش گیاهی و جلوگیری از مخاطرات و کاهش خسارات ناشی از سیلاب ها نقش بسیار تعیین کننده ای دارد.

جلالی ضمن تقدیر از اقدامات موثر مجموعه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان در خصوص اجرای پروژه های آبخیزداری با تاکید بر اینکه پروژه های آبخیزداری علاوه بر مهار سیلاب، در استحصال و ذخیره منابع آبی این منطقه بسیار تاثیرگذار است افزود: اجرای پروژه های آبخیزداری در راستای ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت نقش بسزایی دارد.  

در ادامه مهندس رحیمی نیا مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: مساحت مجموع حوزه‌های آبخیز جنوب کرمان ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار بوده و عملیات اجرایی طرح‌های حوزه آبخیزداری بر اساس یک برنامه مدون در حال انجام است.

وی گفت: این پروژه پخش سیلاب با حجم عملیات خاکی ۷۶ هزارمترمکعب و ۲۹۷۸ مترمکعب عملیات سنگی ملاتی و حجم مخزن ۶۸٠ هزار مترمکعب در حوزه آبخیز زهکلوت اجرایی شده است.

وی میزان اعتبار این پروژه آبخیزداری را بالغ بر ۹ میلیاردو ۵٠٠ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی دانست.

مهندس رحیمی نیا پروژه های آبخیزداری را بعنوان بهترین راهکار در جهت کاهش اثرات خشکسالی منطقه دانست و گفت: کاهش سرعت آب، ذخیره کردن آب پشت سازها، نفوذ آب به سفره های زیرزمینی و به تبع آن تقویت چاه‌ها و استفاده کشاورزان از آن از مزایای اجرای این پروژه ها است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان اینکه اجرای پروژه های آبخیزداری به صرفه و اقتصادی است افزود: با اجرای این پروژه ها تا حد زیادی به ویژه در مواقع بحران و با کمترین هزینه از خسارت های مالی و جانی پیشگیری میکنند.

گفتنی است حمدالله فاریابی مشاور استاندار، فرماندار جازموریان، معاون آبخیزداری اداره کل، امام جمعه، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و جمعی از مسئولین شهرستان جازموریان در این مراسم حضور داشتند.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =