. یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

کد خبر: 94309 تاریخ انتشار : سه شنبه 8 خرداد 1403 | 12:52 ب.ظ

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت:عبور از بحران جمعیت نیازمند کار فرهنگی است

به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری ایسنا ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: خوشبختانه تعداد موالید و ازدواج‌ها در جنوب کرمان افزایش داشته اما این مقوله نیازمند کار فرهنگی است تا از بحران جمعیت هر چه سریع‌تر عبور کنیم. دکتر علی اصغر خیرخواه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تأکید مقام […]

به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری ایسنا ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: خوشبختانه تعداد موالید و ازدواج‌ها در جنوب کرمان افزایش داشته اما این مقوله نیازمند کار فرهنگی است تا از بحران جمعیت هر چه سریع‌تر عبور کنیم.

دکتر علی اصغر خیرخواه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر جوانی جمعیت بر لزوم توجه جدی همه دستگاه‌های ذیربط نسبت به تحقق این مهم تاکید کرد و افزود : اگر چه در جنوب کرمان آمار موالید و ازدواج‌ها رو به رشد و امیدوارکننده است اما عبور از بحران جمعیت نیازمند کار فرهنگی است.

 وی با اشاره به اهمیت اجرای سریع و به موقع قانون جوانی جمعیت افزود: در آستانه سومین سال ابلاغ دستورالعمل جوانی جمعیت هستیم و اگر با این رشد جمعیتی پیش برویم تا سال ۱۴۳۰ یک سوم یعنی ۳۳ درصد جمعیت کشور پیر خواهد بود که این فشار مضاعفی بر اقتصاد کشور و گروه جوان و فعال وارد می‌کند.

خیرخواه گفت: امروز در تمام دنیا ثابت شده که جمعیت از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار بر اقتصاد، امنیت و پیشرفت هر کشور است و جمعیت فعال و جوان نقش کلیدی در این زمینه دارد، پس باید در فرصت باقیمانده، رشد جمعیت کشور به حد نصاب برسد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت بر لزوم هم افزایی برای مقابله با بحران سالمندی تاکید کرد و گفت: آنچه در این راستا مهم است اینکه همه ارگان‌ها، ادارات و اشخاص در این زمینه تلاش مضاعف داشته باشند تا این دغدغه مقام معظم رهبری و نیاز جدی کشور برطرف شود.

وی از اجرای قانون جوانی جمعیت ابراز خرسندی کرد و افزود: در حوزه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تلاش‌های متعددی در زمینه اجرای قانون جوانی جمعیت صورت گرفته که از جمله این موارد ساخت فضاهای موردنیاز در مراکز درمانی و خرید تجهیزات، راه‌اندازی مراکز ناباروری، رایگان شدن زایمان طبیعی، آموزش‌های هنگام زایمان و مشاوره‌های بارداری، ازدواج و سایر خدمات در این زمینه است.

خیرخواه با اشاره به اهمیت همدلی بین همه نهادها در تحقق اهداف قانون جوانی جمعیت گفت: در کنار اقدامات، خوشبختانه تعداد موالید و ازدواج‌ها در جنوب کرمان افزایش داشته اما این مقوله نیازمند کار فرهنگی است و برنامه‌های حوزه سلامت بسیار مهم است که ادارات و نهادها به تعهدات تشویقی در این زمینه مانند پرداخت تسهیلات، اهدای زمین و سایر امتیازات مانند امتیازات بیمه‌ای، کارمندی و بازنشستگی عمل کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به انجام شش مورد زایمان بدون درد در بیمارستان منوجان، از پیگیری راه‌اندازی آن در سایر بیمارستان‌های منطقه خبر داد.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 1 =