. پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

کد خبر: 77607 تاریخ انتشار : چهارشنبه 25 مرداد 1402 | 12:10 ب.ظ

پناهگاه حیات وحش زریاب یکی از دیدنی های استان کرمان به شمار می رود

به گزارش کنارصندل به نقل از سایت همگردی ، پناهگاه حیات وحش زریاب یکی از زیستگاه های خرس سیاه بلوچی است. در سال ۱۳۸۷ تصاویری از وجود خرس سیاه در منطقه دهبکری منتشر شد و امیدها را در این منطقه نسبت به احیا کردن نسل این گونه منحصر بفرد زنده کرد. این در حالی بود […]

به گزارش کنارصندل به نقل از سایت همگردی ، پناهگاه حیات وحش زریاب یکی از زیستگاه های خرس سیاه بلوچی است. در سال ۱۳۸۷ تصاویری از وجود خرس سیاه در منطقه دهبکری منتشر شد و امیدها را در این منطقه نسبت به احیا کردن نسل این گونه منحصر بفرد زنده کرد. این در حالی بود که قبلا تصور کارشناسان حاکی از انقراض این گونه خاص در این منطقه بود و با توجه به اینکه مستنداتی دال بر وجود این حیوان در منطقه وجود نداشت، نظریه انقراض آنها قوت گرفت. اما با توجه به عکسها و فیلم هایی که از این منطقه گرفته شد، نام این خرسها از رده منقرض شده به در حال انقراض ارتقا یافت.

طی بررسی های بعدی آمار اینگونه منحصر بفرد بین ۱۶ تا ۲۰ قلاده اعلام شد. این منطقه در سال ۱۳۸۹ به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت و به دلیل اینکه خرس ها در منطقه ای به نام زریاب از توابع دهستان دهبکری شهرستان بم یافت شده بودند، نام پناهگاه را زریاب نامیدند. این منطقه در N2856 تا N2915 عرض شمالی و E5749 تا E5754 طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این منطقه در ۱۴۵ و ۱۵۰ کیلومتری (جیرفت و بم) جنوب شرق مرکز استان و در ۳۵ کیلومتری شمال شهرستان جیرفت و همچنین ۵۰ کیلومتری غرب شهرستان بم واقع شده است.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =