. پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

کد خبر: 38734 تاریخ انتشار : یکشنبه 20 مرداد 1398 | 08:40 ق.ظ

‍ ورود مدعی العموم به بحث انتقال آب از سرشاخه های هلیل رود

به گزارش کنارصندل، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان گفت: کیفرخواست پرونده انتقال آب از سد شهیدان امیر تیموری (صفارود) قبلا در دادسرای کرمان صادر شده است. دادخدا سالاری روز شنبه ۱۹مرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ورود دادسرای کرمان به بحث انتقال آب به کرمان از باب مدعی العموم و […]

به گزارش کنارصندل، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان گفت: کیفرخواست پرونده انتقال آب از سد شهیدان امیر تیموری (صفارود) قبلا در دادسرای کرمان صادر شده است.

دادخدا سالاری روز شنبه ۱۹مرداد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ورود دادسرای کرمان به بحث انتقال آب به کرمان از باب مدعی العموم و رعایت حقوق مردم و بیت المال و مبحث مهم و حیاتی محیط زیست و جلوگیری از تضییع و حیف ومیل بیت المال می باشد

این مقام ارشد قضائی در استان کرمان با تاکید بر اینکه طرح برخی مطالب مبنی بر اینکه دادسرا مانع اجرای این پروژه شده، درست نیست، افزود: در این رابطه معتقدیم که منابع بیت المال صرف پروژه ای شده است که خروجی آن که همان انتقال آب به استان کرمان است، محقق نمی شود.
🔻وی با اشاره به این مطلب که ۵۵ روستای رابر فاقد آب آشامیدنی می باشند، عنوان کرد: این روستاها آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آبرسانی می شود و بحث مهم در این پروژه این است که طبق نظر کارشناسان آب دائمی و مطمن از این محل برای انتقال وجود ندارد.

دادستان کرمان با تاکید بر اینکه طبق اوامر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تاکیدات مکرر ریاست محترم قوه قضائیه مبنی بر اینکه هر طرحی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد و تاثیر آن بر محیط زیست مشخص باشد، تاکید کرد: در اجرای پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری، مدیرکل سابق محیط زیست نیز موافقت ایشان مشروط به بیش از ۱۰شرط بوده است که تاکنون هیچ یک از این بندها محقق نشده است.

سالاری با بیان اینکه در حال حاضر طبق گفته مسئولین اداره آب و فاضلاب استان ۱۳ شهر در استان کرمان مشکل و بحران آب دارند، گفت: حرکت مسئولان استان باید بر این مدار باشد که سند جامع آب با نگاه به تمامی شهرستانها تدوین شود و نگاه عدالت محور و جامع به همه شهرها داشته باشیم زیرا عدالت اقتضاء می کند که نیاز مردم تامین شود.

وی یادآور شد: مشاور پروژه انتقال آب از سد صفارود یکی از مشاورینی است که سد گتوند را مشاوره انجام داده است و متاسفانه هزاران میلیارد برای این سد خرج شده اما اکنون به عنوان مشکل محیط زیستی در کشور مطرح می باشد.

این مقام قضایی به تبعات اجتماعی، امنیتی، زیست محیطی و اقتصادی این پروژه از جمله ضربه به اقتصاد مقاومتی جنوب استان و کم شدن سطح زیر کشت محصولات استراتژیک در جنوب استان اشاره کرد و گفت: دامن زدن به تفرقه تاریخی شمال و جنوب، بر هم زدن توازن قومیتی در شمال و جنوب استان، دامن زدن به بی عدالتی اجتماعی به دلیل نیاز به آب در مبدا و دشت های بین راه، نارضایتی مردم و از دست دادن سرمایه های اجتماعی و بیکاری بخش قابل توجهی از کشاورزان بخشی از تبعات اجرای این پروژه بوده است.

سالاری گفت: مسئولان اجرایی معتقد هستند که این طرح یک طرح کارشناسی است اما درروند اجرای آن شاهد هستیم که ۱۳ کیلومتر ترانشه زده شده و لوله گذاری شده و دوباره جمع شده است و این موضوع نشان می دهد که طرح خیلی کارشناسی شده نیست.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =