. دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

کد خبر: 52979 تاریخ انتشار : سه شنبه 5 بهمن 1400 | 18:01 ب.ظ

راهکارهای پیشگیری از تکرار خسارت های ناشی از سیل باید اندیشیده شود

رییس کل دادگستری استان کرمان ضمن بازدید از مناطق سیل زده جنوب این استان، گفت: براساس اولویت بندی باید حل مشکلات مردم خسارت دیده، جبران خسارت ها و آسیب شناسی عوامل سیل و خسارت های ناشی از آن مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد. یدالله موحد در سفر به مناطق سیل زده جنوب استان کرمان […]

رییس کل دادگستری استان کرمان ضمن بازدید از مناطق سیل زده جنوب این استان، گفت: براساس اولویت بندی باید حل مشکلات مردم خسارت دیده، جبران خسارت ها و آسیب شناسی عوامل سیل و خسارت های ناشی از آن مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

یدالله موحد در سفر به مناطق سیل زده جنوب استان کرمان با اشاره به این مطلب که دستگاه قضایی و سازمان های وابسته به صورت جهادی در کنار مردم و همراه مسئولان هستند، افزود: اقدامات فوری جهت حل مشکلات ناشی از سیل در دست انجام است و در مراحل بعدی باید با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور، برای جبران خسارت های وارده به مردم اقدام شود.

وی همچنین با اشاره به تخریب برخی از زیرساخت های مواصلاتی از جمله پل ها اظهارداشت: بازنگری و بررسی تخصصی کارشناسان مربوطه باید به نحوی صورت گیرد که دلایل تخریب این زیرساخت ها نیز مشخص شود زیرا انتظار این است که در زمان طراحی و اجرای پروژه های عمرانی، به نحوی اقدام شود که پاسخگویی مناسب در زمان بحران نیز صورت گیرد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان تصریح کرد: هرگونه اغماض در برخورد با قصور احتمالی انجام شده در مسیر طراحی، نظارت و اجرای پروژه های عمرانی و زیرساختی که موجب تشدید درد و دشواری برای مردم در زمان بروز حوادث طبیعی می شود، جفاست.

موحد ادامه داد: دستگاه قضایی استان کرمان با تمام امکانات خود آماده پشتیبانی از فعالیت‌های خدمات رسانی به سیل زدگان و نیز رفع مشکلات حقوقی و قضایی مردم مناطق سیل زده است.

وی تاکید کرد: باید به نحوی برنامه ریزی و اقدام شود که از وارد شدن خسارت های مجدد در آینده نیز جلوگیری شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان اظهار داشت: لازم است که لیستی از وظایف ادارات در راستای حل مشکلات مردم سیل زده تهیه و در اختیار دستگاه قضایی قرار گیرد تا به این نهاد‌ها ابلاغ شده و با هر گونه ترک فعل در این زمینه با جدیت برخورد شود.

موحد یادآور شد: در قانون بستر و حریم رودخانه‌ها مشخص شده و لازم است که مسیر‌های عبور سیل از وجود هرگونه موانع و مستحدثات پاکسازی شود تا از تشدید خسارت‌های سیل‌های احتمالی در آینده نیز جلوگیری شود.

وقوع ۲ سیل خسارت‌آفرین در استان کرمان به فاصله کمتر از ۱۰ روز وضعیتی بحرانی را در جنوب این استان ایجاد کرده است و براساس اطلاعات موجود این سیل، بیش از سه هزار میلیارد تومان به زیرساخت های شهرستان های منوجان، قلعه گنج و رودبار جنوب خسارت وارد کرد.

خسارات سیل در بخش های کشاورزی، منازل مسکونی، دام ها، راه، آب و زیرساخت ها بیش از سایر موارد بوده است.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دوازده =