. چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 74559 تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 خرداد 1402 | 11:19 ق.ظ

خبری از اجرای سدهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان برای جلوگیری از روان آب‌ها نیست

عدم تکمیل سد دالکی خسارت زیادی دارد سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: دولت اعلام کرد که برای احداث ۹ سد به منظور جلوگیری از ورود روان آب ها به دریا در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان طراحی‌هایی دارد اما تا کنون خبری از آنها نیست. به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری خانه ملت […]

عدم تکمیل سد دالکی خسارت زیادی دارد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: دولت اعلام کرد که برای احداث ۹ سد به منظور جلوگیری از ورود روان آب ها به دریا در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان طراحی‌هایی دارد اما تا کنون خبری از آنها نیست.

به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری خانه ملت ذبیح الله اعظمی ساردوئی ، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص لزوم توجه به طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری ، گفت: طی ماه‌های اخیر در بیشتر نقاط کشور بارش‌های خوبی داشته‌ایم و برخی از این بارش‌ها شاید تا ۱۰ سال دیگر تکرار نشوند خصوصا در جنوب کرمان.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایطی که بارش‌ها سیل آسا هستند و روان آب به راه می‌افتد بدون اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری تمامی آن هدر می‌رود، ادامه داد: نمی‌توان گفت که اقدامی در این حوزه انجام نشده، همه دولت ها در زمینه آبخیزداری و آبخوانداری اقداماتی داشته اند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت به خوبی می‌داند هر سیل حداقل ۲۵ میلیارد تومان خسارت به همراه دارد بهتر است برای جلوگیری از خسارت‌ها این اعتبارات در زمینه آبخیزداری و آبخوانداری صرف شود، عنوان کرد: از سوی دیگر در لایحه آبخیزداری و آبخوان داری کل کشور آماده و کمیسیون نیز از این لایحه استقبال کرد اما پس از گذشت ۸ ماه تاکنون این لایحه به مجلس و کمیسیون کشاورزی نرسیده است.

اعظمی با بیان اینکه در حاشیه خلیج فارس حدود ۴ هزار کیلومتر ساحل داریم که بارش‌ها در این مناطق مستقیما وارد دریا می‌‍شود، تصریح کرد: عدم تکمیل سد دالکی استان بوشهر خسارت مشخص و زیادی دارد زیرا روان آبها ۶۰ کیلیومتر پس از این سد وارد دریا می‌شوند و نمی‌توان از آن استفاده کنیم. از این دست رودخانه‌ها که گاهی اوقات مخرب و سیل آسا هستند وارد دریا می‌شوند و شهرستان‍‌های چابهار و ایرانشهر نیز چنین اتفاقی در حال رخ دادن است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزود: دولت اعلام کرد که برای احداث ۹ سد به منظور جلوگیری از ورود روان آب ها به دریا در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان طراحی‌هایی دارد اما تا کنون خبری از آنها نیست و در این خصوص از دولت گلایه داریم زیرا کم کاری کرده اند./

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =