. چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

کد خبر: 92140 تاریخ انتشار : پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 | 12:29 ب.ظ

ظرفیت ارزش افزوده معدن در جنوب کرمان ۱۰ برابر بیشتر از کشاورزی است

معاون معدن اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان گفت: اگر فرهنگ سرمایه گذاری در حوزه معدن جا بیافتد با ظرفیتی که این منطقه دارد ۱۰ برابر حوزه کشاورزی ارزش افزوده و درآمد برای جنوب کرمان خواهد داشت. به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری ایرنا ، محمد مجاز افزود: شرکت های بزرگ به […]

معاون معدن اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان گفت: اگر فرهنگ سرمایه گذاری در حوزه معدن جا بیافتد با ظرفیتی که این منطقه دارد ۱۰ برابر حوزه کشاورزی ارزش افزوده و درآمد برای جنوب کرمان خواهد داشت.

به گزارش کنارصندل به نقل از خبرگزاری ایرنا ، محمد مجاز افزود: شرکت های بزرگ به منطقه آمده‌اند و در حوزه اکتشاف فعالیت های خوبی در حال انجام است لذا مردم و مسئولان باید کمک کنند معادن فعال شده و سپس واحدهای فرآوری احداث شود.وی با بیان اینکه در بخش فاصله گرفتن از خام فروشی نیز موفق بوده‌ایم ادامه داد: ۱۰۰ پروانه بهره برداری و ۵۰ مجوز کارخانه داریم که به طور متوسط هر سه معدن یک کارخانه برای آن وجود دارد.

معاون معدن اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان اضافه کرد: چرخه فرآوری ممکن است کامل نباشد که البته یک یا ٢ طرح حلقه زنجیره تولید را در جنوب استان کرمان داریم.معاون معدن اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان بیان کرد: معادن باید توسعه پیدا کنند تا بتوانیم کارخانه ها را توسعه بدهیم.

وی با بیان اینکه قوانین و مقررات مشخص و به نفع همه است که به قانون تمکین کنند افزود: حق مردم، شهرستان ها و استان در قانون دیده شده است.مجاز یادآور شد: در برخی نقاط به معدنکار به چشم یک عنصر نامطلوب نگاه می‌کنند که درآمدهای آنچنانی دارد و نمی خواهد هیچکس سهمی داشته باشد.

وی اضافه کرد: دیدگاه ها نسبت به معدن و معدنکاری باید اصلاح شود تا این اتفاق نیفتد همه به معدن کار به چشم یک کیف پول نگاه می کنند.

معاون معدن اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان با بیان اینکه هزینه های معدنکاری بسیار افزایش یافته است افزود: این هزینه ها در جنوب استان گرانتر هم هست به عنوان مثال اگر در سیرجان یک بیل مکانیکی خراب شود تا ظهر با ۵۰ میلیون ریال تعمیر می شود چون امکانات لازم در آنجا وجود دارد اما اگر این مشکل در قلعه‌گنج رخ دهد دستگاه یک ماه می خوابد و تعمیرش با ۱۰ برابر هزینه انجام می شود.وی تاکید کرد: اگر فرهنگ حمایت و کار وجود داشته باشد شاهد توسعه بیشتر معدن در جنوب کرمان هستیم.

مجاز با اشاره به اینکه در مجموع کرمان استانی با ذخایر فلزی است گفت: ۱۰۰ پروانه بهره‌برداری صادر شده و عمده ذخایر این منطقه شامل کرومیت، تیتانیوم، مس، مگنز، سنگ ساختمامی و خاک های صنعتی است.اهلیت و مسائل فنی عمده دلایل عدم فعالیت معادنوی اهلیت و مسائل فنی را دلایل اصلی عدم فعالیت برخی معادن دانست و افزود: برخی معادن نیز به دلیل اعتراضات و معارضات محلی فعالیت نمی کنند که آمار بسیار کمتری از دلایل دیگر دارد.

مجاز ادامه داد: برخی مسائل فنی و بازار همچون نامناسب بودن عیار باعث می شود یک ماده معدنی خریداری نداشته باشد و معدن برای مدتی غیرفعال شود.

وی بیان کرد: اهلیت سرمایه گذار، یکی دیگر از عوامل است که هم اکنون استانداردهای خاصی برای آن گذاشته شده اما قبلا تنها با چند مدرک ابتدایی معدن ثبت می شد.معاون معدن اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان یادآور شد: از طریق ماده ۲۰ در حال سلب صلاحیت چنین مواردی هستیم، که روال خاصی دارد از جمله اینکه باید سه اخطار به فاصله ۶ ماه بدهیم که بسیاری هم به دیوان مراجعه و حکم را بر می گردانند.

وی تاکید کرد: در حوزه مسائل بازار و فنی راه می آییم و مهلت می دهیم و معارضات هم در جلسات استان و شهرستان پیگیری می شود.

معاون مدیرکل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان افزود: سه لایه نظارتی وجود دارد و معدن غیرفعالی نمی تواند سوخت دریافت کند.

نظرات بینندگان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − دوازده =